Traktorimönkijöitä myydään läpi vuoden
Konekauppias: Perinteisiä kilvettömiä maastomönkijöitä ei myydä käytännössä enää lainkaan.
Mönkijät hankitaan aina hyötynäkökulma edellä, konekauppias Ilkka Korteniemi Rovaniemeltä kertoo. Kuva: Kari LindholmMoottorikelkka on selkeä talvisesongin tuote, traktorimönkijä on sen sijaan ottanut paikkansa ympärivuotisena ajokkina ja työjuhtana.
”T3-luokan traktorimönkijä hallitsee markkinoita. Perinteisiä kilvettömiä maastomönkijöitä ei myydä käytännössä enää lainkaan”, konekauppias Ilkka Korteniemi Rovaniemeltä kertoo.
Korteniemen mukaan mönkkäreitä myydään tasaisesti läpi vuoden. Vaikka myyntimäärät eivät yllä moottorikelkkojen tasolle, kyseessä on toiseksi suurin tuoteryhmä kelkkojen jälkeen.
Kelkka voidaan hankkia pelkkään vapaa-ajan käyttöön.
Mönkijälle on puolestaan aina luvassa myös hyötykäyttöä, vaikka se toimisi perheen nuorisolle mopon tai mopoauton korvikkeena.
Traktorimönkijöihin on tämän vuoden alusta lähtien luettu kolme ajoneuvoluokkaa.
Luokittain niiden ajonopeus on 40, 60 tai 80 kilometriä tunnissa.
Korkein nopeus on sallittu mönkijöille, jotka on varustettu lukkiutumattomalla abs-jarrujärjestelmällä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
