Muutos ei koskemaa- ja metsätaloutta
Kuljetuksia koskevan ammattipätevyysvaatimuksen poikkeuksena ovat maa- ja metsätalouden kuljetukset. Maanviljelijä voi siis edelleen kuljettaa vähäisenä pidettäviä määriä omia tuotteitaan.
”Maanviljelijä voi kuljettaa kuorma-autollaan ilman ammattipätevyyttä tuoteita myyntipisteelleen tai soraa omaan käyttöön. Samoin hän voi ajaa omia ajojaan liikennetraktorilla”, sanoo asiamies Ilpo Mattila MTK:sta.
Mattilan mukaan maatalouden ajoja koskevat tulkinnat eivät ole viranomaisille kaikilta osin selvät.
MTK:n mukaan omalla tilalla käytettävien rehujen, lannoitteiden ja miksei kauppaan menevän oman viljan kuljetus pitäisi olla mahdollista ilman uutta ammattipätevyysvaatimusta, olipa kuskina isäntä tai renki, joiden päätyötä kuljetus ei ole.
MTK on viranomaisten kanssa samaa mieltä siitä, että ammattimaiseen tavarankuljetukseen tarvitaan liikennelupa, kuljettajan ammattipätevyys ja sekä C-kortti. Ammattipätevyysvaatimus koskee myös liikennetraktorilla tehtävää kaupallista ajoa silloin, kun siihen tarvitaan C-luokan ajo-oikeus.
Mattilan mukaan kaikki maa- ja metsätalouden kuljetukset ja ajot, joissa saa käyttää moottoripolttoöljyä, voidaan liikennetraktorillakin hoitaa ilman liikennelupaa, ilman ammattipätevyysvaatimusta ja T-kortilla. Siitä on voimassa Vaasan hovioikeuden päätös.
Maa- ja metsätalouden kuljetusten lisäksi ammattipätevyysvaatimuksesta poiketaan työvälineiden osalta. Omien työvälineiden ja laitteiden kuljettaminen kuorma-autolla onnistuu ilman ammattipätevyysvaatimusta.
Sääntöjen tulkinnan mukaisesti esimerkiksi metsäkoneen kuljettaja saa kuljettaa työkonettaan ilman ammattipätevyyttä, mutta jos hän vie koneen toisen kuljettajan ajettavaksi, hänellä pitää olla ammattipätevyys.
Uusia tulkinnan paikkoja on luvassa, kun liikenneluvallisen kuljetuksen alue laajenee 10.9. koskemaan myös traktorilla tehtäviä kaupallisia tavarankuljetuksia.
”Tärkeää on ettei maa-, metsä-, eläin-, tai kalatalouden traktorilla tehtäviin kuljetuksiin tarvita uutta traktoriliikennelupaa”, summaa Mattila.
JARMO PALOKALLIO
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
