Škoda venytti Rapidista perheversion
Škodan automallisto uudistuu vauhdilla.
Lokakuun alussa lehdistölle esiteltiin jo viides tulokas tänä vuonna, Rapid-mallin viistoperäinen Spaceback-versio. Aiemmin uudistuivat Octavia ja Superb, tammikuussa on vuorossa Yeti.
Uusi Rapid pyrkii kiilaamaan saman konsernin Volkswagen Golfin ja Seat Leonin sekä Opel Astran, Peugeot 308:n ja Ford Focuksen markkinoille. Lähtöhinta on seurassa jopa edullinen: 16 990 euroa.
Škodan johdon mukaan viisiovinen Rapid on suunniteltu ennen kaikkea perheille.
No, onko niin?
Lyhyen koeajon jälkeen voi todeta, että auto on peruskuskin perusauto: käytännöllinen ja tyylikäs, toimii eikä ärsytä. Paitsi volkkaristia, jolle moni sisustusvipstaakkeli tuntuu liian tutulta omasta autosta. Se on ison konsernin haitta ja etu.
Aloitetaan perästä. Tavaratila on yllättävän tilavan tuntuinen ja arkea on mietitty: nostamalla pohjalevyn pois konttiin saa lisää syvyyttä ja irrotetun hattuhyllyn voi säilyttää kontissa pystyasennossa.
Tavaratilan aukon sivuilta työntyy ulos tukipalkit, jotka häiritsevät vähintäänkin silmää, mutta voi niihin itsensä kolhaistakin. Ilman niitä ei olisi saatu hattuhyllylle riittävästi tukea, Škodan insinöörit selittivät MT:lle.
Takatilan istuin on näinkin pieneksi autoksi tilava: yli 180-senttinen istuu siellä vaivatta.
Kikkana on pysty istumisasento, joka säästää jalkatilaa.
Mukavat ja tukevat ovat etupenkitkin. Pisteet myös ratin laajoista säädöistä.
Pisteitä syö penkin kallistamisvipu. Miksi ei laitettu portaatonta säätöpyörää?
Perheiden lisäksi auto voisi vedota myös iäkkäämpiin pariskuntiin, jotka arvostavat selkeitä hallintalaitteita, vakautta, varustelua ja perinteistä menoa enemmän kuin krumeluuria ja kikkailua.
Moottorivaihtoehtoja on useita. Konepellin alle tarjotaan 1,2–1,6-litran TSI-bensiini- ja TDI-dieselmoottoreita sekä 7-vaihteisia automaatteja, eri tehoilla. 63-kilowattinen 1,2 TSI on viisi- ja 77-kilowattinen kuusivaihteinen.
Tien äänet kuuluvat, varsinkin sateella ja huonolla tienpinnalla. Ajotuntuma kaikkiaan on kuitenkin jämäkkä: auto pysyy mutkissakin tiessä kiinni, niiaa nätisti töyssyt eikä heijaa moottoritiellä. Alustaa onkin paranneltu porrasperäversiosta.
Lisävarusteena on saatavissa style-paketti, jossa on panoraamakatto eli kahden neliömetrin lasi ja takaluukun ikkunaa on venytetty alaspäin. Kieltämättä tyylikästä, joskaan ei tarpeellista.
Lisärahalla saa myös huonon tien paketin: 1,5 senttiä lisää maavaraa ja progressiivisen jousituksen, joka rajoittaa keulan nyökkimistä.
Uutta Rapidia aletaan tuoda Suomeen tammikuussa.
EIJA MANSIKKAMÄKI
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
