Kekkonen olisi ihmeissään, jos näkisi Yhdysvaltain median viimeaikaista Suomi-uutisointia
EU-maista Suomi on USA:ssa nyt kymmenen eniten huomiota saaneen maan joukossa, kirjoittaa Markku Jokisipilä.Maa, joka maksoi velkansa. Niin Suomea kuvattiin Yhdysvalloissa 1930-luvuilla, kun suurin osa muista Euroopan maista lakkasi maksamasta ensimmäisen maailmansodan aikaisia sotavelkojaan amerikkalaisille. Suomi maksoi takaisin joka sentin.
Tämä maine on mennyt ja asenteet velan suhteen kovasti muuttuneet.
Usealle tekoälysovellukselle tekemäni kyselyn mukaan kolme kaikkien aikojen suurinta Suomea koskevaa uutista USA:ssa ovat olleet talvisota 1939–1940, Helsingin ETY-kokous 1975 ja Suomen liittyminen Natoon 2023.
Lähelle kolmen kärkeä pääsivät kolme huipputapaamista Helsingissä: George H.W. Bush ja Mihail Gorbatshov 1990, Bill Clinton ja Boris Jeltsin 1997 sekä Donald Trump ja Vladimir Putin 2018.
Kun tutkijavierailuni Yhdysvalloissa oli lopuillaan, tein pienen tutkimuksen siitä, mitä Suomesta sanottiin vuonna 2025 täkäläisessä mediassa.
Lisäksi kerrottiin se, että Suomi on maailman onnellisin maa kahdeksatta kertaa peräkkäin.
Uutisointia on ollut enemmän kuin muutama vuosi sitten, olemmehan liittosuhteessa Yhdysvaltojen kanssa ja tärkeä osa Naton pohjoista sivustaa. Presidentti Alexander Stubb on kansainvälisesti saanut mainetta jopa jonkinlaisena Trump-kuiskaajana.
Vuoden 2025 suurimmat Suomi-uutiset olivat Valkoisen talon strateginen jäänmurtajadiili, Suomen päätös hankkia USA:sta F-35-hävittäjiin ohjuksia, Stubbin Trumpille esittämä kehotus olla kovana Putinin kanssa sekä Stubbin osallistuminen Ukraina-kokoukseen osana Euroopan johtajien delegaatiota.
Näiden lisäksi kerrottiin se, että Suomi on maailman onnellisin maa kahdeksatta kertaa peräkkäin.
EU-maista Suomi on kymmenen eniten huomiota saaneen joukossa. Ruotsi on melko lailla samalla viivalla, mutta tällä hetkellä peittoamme kiinnostavuudessa niin Norjan kuin Tanskankin, jotka sentään ovat olleet USA:n Nato-liittolaisia jo vuodesta 1949.
Amerikkalaismedian mukaan Suomesta tuli Nato-jäsenyyden myötä USA:n kriittisen tärkeä liittolainen. Ukrainan sodan jatkuessa huomiota saa maa, jolla on Nato-maista pisin yhteinen raja Venäjän kanssa.
Maailman mahtavimman maan median uutisointi muusta maailmasta on hyvin välineellistä ja itsekästä siinä mielessä, että varsinkin pienempien maiden kohdalla uutiskynnys ylittyy vasta, kun uutisoitavalla asialla on vahva USA-kytkentä.
Suomella on tätä välinearvoa liittolaisuuden, asekauppojen ja Venäjän naapuruuden vuoksi kenties enemmän kuin koskaan ennen.
USA:n median kasvanut Suomi-kiinnostus on kuitenkin hyvä asettaa oikeisiin mittasuhteisiinsa. Suuret otsikot täällä revitään lähes pelkästään kotimaan tapahtumista. Vuoden 2025 uutisaiheiden kärkikymmenikköön muun maailman asioista nousi ainoastaan Ukrainan ja Venäjän välinen sota.
Uutisvirran jättiläishahmo on tietysti presidentti Trump, joka antaa jatkuvasti uutta raportoitavaa spontaaneilla, polveilevilla ja poliittisesti usein epäkorrekteilla lausunnoillaan.
Poliittisen historian tutkijana on sellainenkin tullut mieleen, että kyllä olisi Neuvostoliiton noottia Havaijilla lokakuussa 1961 lueskellut presidentti Urho Kekkonen amerikkalaismedian Suomi-uutisten otsikoista ihmeissään. Maailma on muuttunut.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat









