Kirjayllättäjästä toivottu uusintapainos
Poikkeuksellisen pitkiä kirjastojonoja on nähty ainakin pääkaupunkiseudulla.Marlen Haushoferin klassikkoteoksesta Seinä julkaistaan uusintapainos. Kustantaja WSOY vastaa näin lukijoiden kiinnostukseen ja julkaisee uusintapainoksen itävaltalaisen Haushoferin (1920-1970) romaanista. Alun perin teos ilmestyi vuonna 1964 Eila Pennasen suomentamana.
Se nousi uudelleen suosioon, kun kirjailija Malin Kivelä käsitteli sitä Suurteoksia-esseekokoelmassa (Tammi, 2021). Seinää on kuvattu feministiseksi versioksi Daniel Defoen Robinson Crusoesta. Kirjan pohjalta on tehty myös elokuva.
”Kirja saadaan markkinoille Helsingin kirjamessuille”, lupaa WSOY:n suomennetun kaunokirjallisuuden kustantaja Leena Balme.
”Melkein 150-vuotiaalla kustantamolla on valtava määrä julkaistuja kirjoja katalogissaan, ja on hienoa nähdä, kuinka joskus jokin niistä nousee yllättäen ilmiöksi. Seinä on löydetty uudelleen myös maailmalla ja se on saavuttanut feministisen klassikon maineen. Kirjan ainutlaatuinen tunnelma puhuttelee edelleen monia.”
Uusintapainos lienee iloinen uutinen kirjallisuuden ystäville, joiden ei nyt tarvitsekaan odottaa kirjastokappalettaan lähemmäs kahtakymmentä vuotta. Poikkeuksellisen pitkiä jonoja on nähty ainakin pääkaupunkiseudulla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




