Talvilomaviikkojen säät alkavat olla tiedossa – luvassa dramaattinen käänne
Jos pitkän aikavälin viimeisin ennuste toteutuu, siitepölystä kärsivät saavat varata hyvissä ajoin lääkkeitä ja nenäliinoja varastoon.
Lapissa luonnonlunta on riittänyt tänäkin vuonna, mutta eteläisessä Suomessa hiihto on muuttunut suorituspaikkaurheiluksi. Kuva: Tuomo KesäläinenTalvilomat lähestyvät. Moni miettii, olisiko se viimein rehti talviurheiluviikko vai oliko tämä talvi tässä.
Tarjolla on nyt vähintään valistunut arvaus, sillä Euroopan keskipitkien sääennusteiden keskuksen ECMWF:n tuore kuukausiennuste yltää jo maaliskuun alkuun ja kattaa siten kaikki kolme talvilomaviikkoa.
Eteläsuomalaisten talvilomaviikkoa alkaa 17. helmikuuta, ja viikon ennustettavuus on jo melko hyvä. Silloin maamme säässä on näkyvissä selvästi kylmä poikkeama, jota aiemmin ei havaittu. Forecan mukaan valtaosassa maata on tuolloin 1–3 astetta tavanomaista kylmempää, mutta Pohjois-Lapissa ja lounaisrannikolla lämpötilat vastaavat ajankohdan keskiarvoa, ja myös sademäärät ovat lähellä ajankohdan keskiarvoa tai hieman sen alapuolella.
Lumitilanne voi kylmästä säästä huolimatta jäädä talviurheilun kannalta kehnoksi maan etelä- ja länsiosassa viikolla 8, sillä virtaus käy pohjoisesta ja koillisesta, eikä tuolloin tyypillisesti kulkeudu laaja-alaisia sadealueita Suomeen. Jos sateita kuitenkin tulee, niin se näyttäisi olevan lunta.
Seuraavalla eli 24. helmikuuta alkavalla viikolla lomaillaan Keski-Suomessa ja osassa eteläistä Suomea. Säässä arvellaan tapahtuvan tuolloin merkittävä käänne, sillä ilmavirtaus näyttäisi tulevan silloin lounaan ja etelän suunnasta. Jos näin tapahtuu, mennään suuressa osassa maata suojasäässä, ja etelässä ja lännessä mahdolliset lumet uhkaavat jälleen sulaa. Ennusteet ovat vielä epävarmoja noin pitkälle eteenpäin.
Viikko 10 lomaillaan Pohjois-Suomessa, ja ennuste vahvistaa edellisen viikon havainnon: sää on jälleen lämpenemässä, ja samaan aikaan sademäärä pysyy ennallaan. Ennuste lupaa pilvistä ja lauhaa, suurella todennäköisyydellä nollan yläpuolella liikkuvia lämpöjä suuressa osassa maata.
Jos ennuste etelävirtauksesta toteutuu, Suomeen alkaa jo varhain kulkeutua siitepölyä Euroopasta. Etelä- ja Keski-Euroopassa voidaan hyvinkin valmistautua Suomen talvilomaviikoilla jo keväisiin tunnelmiin.
Lähde: ForecaArtikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

