Tasa-arvo ei vielä toteudu teattereissa: ohjaajista ja käsikirjoittajista selkeästi suurin osa miehiä
Erityisesti ero näkyy suurilla näyttämöillä esitetyissä teoksissa, joista ohjaajana on ollut mies 59 prosentissa tapauksista.
Teatteri-, tanssi- sirkus- ja oopperaesitykset keräsivät viime vuonna Suomessa neljä miljoonaa katsojaa. Kuva: Carolina HusuSukupuolten välinen tasa-arvo ei toteudu teattereissa. Valtionosuuden piiriin kuuluvissa teattereissa ja Suomen Kansallisteatterissa johtajista 58 prosenttia eli suurin osa on miehiä.
Myös ohjaajista selvästi suurempi osa on miehiä kuin naisia. Erityisesti ero näkyy suurilla näyttämöillä esitetyissä teoksissa, joista ohjaajana on ollut mies 59, nainen 33 ja työryhmä 8 prosentissa tapauksista.
Ohjelmistossa olleen teoksen on myös todennäköisimmin kirjoittanut mies. Kaikista esityksistä 48 prosenttia on miesten, 27 naisten ja 25 prosenttia työryhmien kirjoittamia.
Sen sijaan ompelijoista, puvustajista ja pukijoista lähes kaikki ovat naisia. Asia selviää Teatterin tiedotuskeskuksen tilastosta.
Teatteri-, tanssi- sirkus- ja oopperaesitykset keräsivät viime vuonna Suomessa neljä miljoonaa katsojaa. Katsojamäärät kasvoivat edellisestä vuodesta 2,5 prosenttia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

