Lukija: Nimettömät ilmiannot eivät kuulu Suomeen
"Nimetön ilmianto on kuin nimetön vihapuhe; sillä toisinaan halutaan aiheuttaa harmia ilmiannon kohteelle ilman todellista epäilyä rikoksesta", kirjoittaa Esko Paloniemi mielipidekirjoituksessaan.
Poliisi voi esimerkiksi aloittaa tutkinnan rikollisesta tai ikävästä naapurista oman, nimettömän ilmiantonsa perusteella, Esko Paloniemi kirjoittaa. Kuva: Kristiina LehtoEsko Paloniemi arvostelee mielipidekirjoituksessaan kovin sanoin nimettömiä ilmiantoja. Hänen mielestään valtio suorastaan kehottaa tekemään ilmiannot nimettömänä.
"Lähes jokaisella virastolla on puhelinnumero ja nettisivu, johon voi jättää perustellut tai perustelemattomat vinkkinsä rikoksista ja väärinkäytöksistä. "
Paloniemen mielestä nimetön ilmianto on kuin nimetön vihapuhe; sillä toisinaan halutaan aiheuttaa harmia ilmiannon kohteelle ilman todellista epäilyä rikoksesta.
Esko Paloniemen mielipidekirjoitus Nimettömät ilmiannot eivät kuulu Suomeen
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

