Mansikan pääsatoa poimitaan nyt Suonenjoella
Ennätysvaikeiden kasvuolosuhteiden jälkeen Sisä-Savon mansikanviljelyalueella on vihdoin päästy päälajikkeen Polkan keruuvaiheeseen. Viljelijä Petri Koponen arvioi sadosta tulevan keskinkertaisen.
Maaseudun Tulevaisiuus 9.7.2014 Mansikan poimintaa Petri ja Milja Koposen tilalla Suonenjoella. Kuva: Pentti Vänskä Kuva: Pentti VänskäVielä viikon keskivaiheillakaan ei läheskään kaikilla mansikkatiloilla päästy keräämään satoa.
Toiminnanjohtaja Eeva Leppänen Suonenjoen seudun marjanviljelijäin yhdistys ry:stä järjestelee parhaillaan perjantaina starttaavia mansikkakarnevaaleja erikoisissa tunnelmissa: iso osa viljelijöistä tai poimijoistakaan ei tapahtumaan ehdi osallistua kesken kiireisimmän keruuajan.
”Meillä kyllä poimitaan marjaa lauantainakin”, harmittelee emäntä Milja Koponen myöhäiseksi venähtänyttä sadonkorjuuta.
Koposten pellolla 20 venäläistä ja ukrainalaista poimijaa oli keskiviikkona aamusta täydessä työn touhussa, mutta kypsiä marjoja ei riittänyt iltapäivään saakka.
”Odottelua on riittänyt, ja osa poimijoistakin on vasta tulossa meille”, Milja Koponen kertoo.
Koposten tilalla mansikkaa on viljelty vuodesta 1973 lähtien. Tätä kevätkautta ja kesää vanhaemäntä Rauha Koponen kuvaa ennätysvaikeaksi.
Uutta Suonenjoella on se, että tänä kesänä kerätään päivittäiset lämpösummatiedot talteen. Muutaman vuoden seurannan jälkeen voidaan parantaa sadon kypsymisen ennakoitavuutta, kun tiedetään, mitä lämpötilat kasvustolle aiheuttavat. Vastaavaa tutkimusta ei ole aiemmin tehty.
”Suonenjoelta mukana on viisi tilaa, jotka ovat sitoutuneet tutkimukseen ihailtavasti”, kiittää Eeva Leppänen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
