Lindrothit ja Koivulehdotpalkittiin laatutuottajina
Turkulainen Lindrothin puutarha Deliverde ja Kotkan Parikassa sijaitseva Kauppapuutarha Koivulehto on valittu kasvihuonetuotannon vuoden 2013 laatutuottajiksi.
Valinnat julkistettiin Kauppapuutarhaliiton vuosikokouksessa Tampereella tiistaina.
Liisa ja Hannu Lindrothin omistama Lindrothin puutarha perustettiin 1996. Se on kehittynyt ripeästi yhdeksi johtavista salaattien ja yrttien tuottajista.
Asiakaskunta ulottuu nykyisin pääkaupunkiseudulle asti. Osa puutarhan tuotteista myydään yhä Turun kauppatorilla, mistä myynti aikoinaan alkoi.
Tuotevalikoima on laaja: yli 30 erilaista salaattia, mausteyrttejä ja avomaan vihanneksia. Etenkin salaatit ovat nousseet maineeseen poikkeavan suuren kokonsa vuoksi.
Kasvihuoneneliöitä on noin 10 000. Yritys on kooltaan yli kaksinkertainen keskivertokauppapuutarhaan verrattuna.
Lindrothin puutarhan tuotannossa huomioidaan Suomen erityisolosuhteet – valon niukkuuden takia tuotanto pysähtyy suurimmaksi osaksi talvea.
Yritys siirtyi uusiutuvan kotimaisen energian käyttöön 2012.
Petri ja Mia Koivulehdon puutarha tunnetaan kevään ryhmä- ja amppelikasveistaan. Kesäkukkia puutarhassa on kasvatettu jo yli puolen vuosisadan ajan
Yritys on noussut yhdeksi eteläisen Suomen johtavista viljelmistä.
Koivulehdon puutarhalta lähtee joka kevät yli 1,2 miljoonaa kesäkukkaa ja 7 000 amppelikasvia. Kukat siirtyvät kuluttajille jälleenmyyjien kautta Kymenlaaksossa, Etelä-Karjalassa, Lahden seudulla ja osin koko valtakunnassakin.
Yrityksen tärkeimpiä tuotteita ovat orvokki sekä petuniat, samettikukat, lobeliat, begoniat ja pelargonit. Kasvihuoneita on noin 9 000 neliömetriä.
Yrittäjäpariskunta kertoo, että heidän tuotantonsa pohjautuu sekä omaan pikkutaimien tuotantoon että yhteistyökumppaneiden hyvälaatuisiin taimiin.
Koulinta isompaan ruukkuun, kastelu, lannoitus ja muu viljely vaatii monta työvaihetta, ennen kuin kasvit lähtevät kohti myymälöitä.
Kasvihuonevihannesten ja -kukkien laatutuottajapalkinnon myöntää vuosittain Kotimaiset kasvikset ry. Tunnustus on myönnetty vuodesta 1994 lähtien.
Vastaavat tunnustukset myönnetään myös avomaavihannesten, ruokaperunan, kukkien sekä marjojen tai hedelmien viljelijöille.
SATU LEHTONEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
