Satarehu rakennuttaa erikoisen aurinkovoimalan
Satarehun aurinkovoimala otetaan näillä näkymin käyttöön ensi syksynä.Broilerinrehuja valmistava Satarehu rakentaa tehtaalleen Huittisiin aurinkovoimalan yhteistyössä Solarigo Systemsin kanssa.
Hankkeelle on myönnetty rakennuslupa, Solarigo kertoo tiedotteessaan. Voimalan asentamisen arvioidaan alkavan heinäkuussa, tavoitteena on ottaa se käyttöön tulevana syksynä.
Voimalaan asennetaan 1304 aurinkopaneelia, ja se sijoittuu noin yhden hehtaarin alueelle.
Solarigon mukaan Satarehun voimalasta tulee Suomen suurin yrityskiinteistön käyttöön toteutettu aurinkovoimala, jossa paneelit seuraavat aktiivisesti auringon liikettä idästä länteen. Näin samalta maa-alueelta voidaan tuottaa merkittävästi enemmän sähköä kuin perinteisillä kiinteillä asennuksilla.
Järjestelmän tuotanto on arviolta noin 20 prosenttia suurempi suurempi kuin vastaavan tehoisen perinteisen, paikallaan pysyvän voimalan tuotanto, Solarigo kertoo tiedotteessaan.
Voimalan kokonaisteho on 867,16 kWp ja sen vuosituotannoksi arvioidaan noin 970 MWh. Tämä kattaa noin 15–20 prosenttia Satarehun vuotuisesta sähkönkulutuksesta.
Solarigo Systems on vuonna 2015 perustettu suomalainen energiayhtiö, joka toimittaa yrityskiinteistöjen aurinkovoimaloita ja teollisia aurinkopuistoja. Yhtiö on osa Suur‑Savon Sähkö -konsernia.
Uutista korjattu 15.4.2026 klo 9.22: Kyseessä ei ole Suomen suurin yrityskiinteistölle toteutettu järjestelmä, vaan Suomen suurin yrityskiinteistön käyttöön toteutettu aurinkovoimala, jossa paneelit seuraavat aktiivisesti auringon liikettä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







