Tilatuen tilalle perustuki
Tilatuen sijaan tiloille maksetaan ensi vuoden jälkeen perustukea. Perusteiltaan uusi järjestelmä tosin vastaa kutakuinkin nykyistä tilatukea.
Vaikka kyseessä onkin kokonaan uusi järjestelmä, nykyiset tilatuen tukioikeudet on tarkoitus säilyttää ja siirtää ne uuteen järjestelmään, kertoo neuvotteleva virkamies Juha Palonen maa- ja metsätalousministeriöstä.
Myös tukioikeuksien kansallinen varanto säilyy.
Nykyiseen verrattuna tukioikeuksien arvot kuitenkin laskevat tuntuvasti. Niiden arvo puolitetaan ensi vuoden jälkeen.
Myös tilatuen lisäosat säilyvät käytössä alkuperäisten aikataulujensa mukaisesti. Tasatuen tavoin niidenkin arvo laskee ensi vuoden jälkeen.
Tukioikeuksien omistus- ja hallintasuhteet säilyisivät perustuessa ennallaan tilatukeen verrattuna.
Palosen mukaan viljelijöiden on kuitenkin hyvä ottaa jo nyt huomioon se, että arvon alenemisen lisäksi kaikki vuonna 2015 käyttämättä jäävät tukioikeudet mitätöidään.
Toisin sanoen ne tukioikeudet, joita vastaavia peltohehtaareita itsellä ei ole, kannattaa myydä ensi vuoden aikana. Hintaa miettiessä on puolestaan hyvä muistaa tukioikeuksien arvon aleneminen.
Jatkossa tukioikeudet päätyvät kansalliseen varantoon nykyistä herkemmin.
Tilatuessa viljelijöillä on voinut olla tukioikeuksia jopa kaksinkertainen määrä viljeltäviin hehtaareihin verrattuna.
Perustuessa se ei enää onnistu, sillä tukioikeuksia ei voi nykytavoin ”kierrättää”. Kaikki ne tukioikeudet mitätöidään, joita ei ole kahden vuoden aikana käytetty.
Uusia perustuen tukioikeuksia myönnetään ensisijaisesti nuorille ja maataloustoimintaansa aloittaville viljelijöille. Muut varantoperusteet selviävät alkuvuonna 2015.
Vuodesta 2015 alkaen perustuen tukioikeuksia voi myydä ja vuokrata ainoastaan aktiiviviljelijälle.
Siitä poikkeuksena on vain pellonvuokran yhteydessä vuokrattujen tukioikeuksien palauttaminen vuokrasopimuksen päätyttyä vuokranantajalle, jonka ei tarvitse olla aktiiviviljelijä.
Jatkossa tukioikeuksia vuokrattaessa ei enää ole pakko siirtää vuokraajalle tukioikeuksia vastaavaa pinta-alaa. Ensi vuonna tukioikeuksia voi kuitenkin vielä myydä myydä myös muulle kuin aktiiviviljelijälle.
Syynä tukioikeuksien arvon puolittamiseen on perustukeen varattujen määrärahojen väheneminen. Nykyisestä tilatukipotista osa siirretään niin sanottuun viherryttämistukeen ja nuorten viljelijöiden tukeen sekä tuotantosidonnaisiin tukiin.
Todellisuudessa tukioikeuksien arvon lasku on nykytasoon verrattuna vielä suurempi, sillä tilatukeen käytettävissä olevan EU-rahan määrä pienenee jo ensi vuonna.
Ensi vuonna tasatukea maksetaan tämänhetkisen arvion mukaan A-tukialueella 232 euroa, B- ja C1-tukialueilla 194 euroa ja C2–C4-tukialueilla 170 euroa tukioikeutta kohti.
Vuonna 2015 tukioikeuden arvo on puolet näistä arvoista. Tarkat summat pystytään tosin ilmoittamaan vasta käytettävissä olevan rahan varmistuessa, Palonen muistuttaa.
JUHANI REKU
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
