Nauta tuottaa yhä puolet maatalouden euroista
Nautakarjasta saatavat myyntitulot ovat yhä puolet Suomen maatalouden bruttotuloista. Maidon osuus koko maatalouden myyntituloista on 42 prosenttia.Kaikkiaan kotieläintalouden myyntitulot ovat kaksi kertaa niin suuret kuin kasvinviljelytuotot. Tilojen lukumäärällä mitattuna suhde on päinvastainen: kasvinviljelytiloja on kaksi kertaa niin paljon kuin kotieläintiloja.
Maatilat pyörittävät maa- ja metsätaloudessa runsaan 4,5 miljardin euron rahamäärää, osoittaa Gallup Elintarviketiedon tutkimus maatilojen rahavirroista.
Metsän osuus maatilojen rahavirroista on pienentynyt kymmenessä vuodessa 800 miljoonasta 500 miljoonaan. Viljelijöiden omistuksessa on noin viidennes metsäpinta-alasta.
Rahavirrat kertovat ennen muuta sen, mikä merkitys maatiloilla on alueensa taloudelle.
Sen sijaan kannattavuudesta rahavirrat eivät sellaisenaan kerro mitään, sillä myyntituloista ei ole vähennetty kustannuksia.
Viime vuoteen verrattuna maatalouden bruttotulot nousevat hieman. Samaan aikaan viljelijäperheen palkka kuitenkin pienenee, MTT Taloustutkimuksen laskelmat osoittavat.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

