Viime vuonna maatilat myivät lähes 2 miljardia kiloa viljaa
Viljan varastot olivat viime vuoden lopussa noin 20 prosenttia pienemmät kuin vuotta aiemmin, kertoo Luke.
Viime vuonna kotimaisen teollisuuden käyttämästä viljasta valta osa oli vehnää ja kauraa. Kuva: Kimmo HaimiMaatiloilta siirtyi Luken tilaston mukaan markkinoille lähes1,8 miljardia kiloa viljaa, josta luomun osuus oli hieman alle 4 prosenttia. Tiedot selviävät Luonnonvarakeskus Luken tuoreesta tilastosta.
Maatilojen viljakiloista eniten oli elintarvikekauraa, 518 miljoonaa kiloa. Toiseksi suurin määrä oli rehuohraa, 384 miljoonaa kiloa. Viljojen lisäksi myytiin rypsiä ja rapsi, hernettä sekä härkäpapua.
Viime vuonna kotimaisen teollisuuden käyttämästä viljasta valta osa oli vehnää ja kauraa.
Viljan lisäksi kotimainen teollisuus osti suoraan maatiloilta öljy- ja valkuaiskasveja, joista 41 miljoonaa kiloa oli rypsiä ja rapsia, 44 miljoonaa kiloa hernettä ja 5 miljoonaa kiloa härkäpapua.
Viljan varastot olivat viime vuoden lopussa noin 20 prosenttia pienemmät kuin vuotta aiemmin, luomusadon osalta 25 prosenttia pienemmät. Rukiin varastot laskivat eniten, lähes 50 prosentilla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








