Mobiilikanala liikkuu luomuna
Etelä-Savon ainoat luomukanat munivat peräkärryssä niin kutsutussa mobiilikanalassa. Yrittäjä Heikki Mustalampi toivoo kanojensa pääsevän näin nauttimaan monipuolisemmasta ravinnosta.Heikki Mustalampi perusti mobiilikanalan kiinnostuttuaan free range -kanojen kasvatuksesta. ”Halusin, että kanoillani on hyvät mahdollisuudet saada ravinnokseen erilaisia kasveja ja hyönteisiä.”
29 kanan mobiilikanala liikkuu pitkin niille varattua peltotilkkua Vertin tilalla Haukivuorella. Kanojen määrää on tarkoitus nostaa myöhemmin muutamaan sataan.
Mustalammen tilalla luomutarkastuksen tehnyt Aulis Lassila ei ole aiemmin juuri törmännyt mobiilikanaloihin. ”Tietenkin pihakanoja on maatiloilla paljonkin ja niiden elämä on periaatteessa aika samantyyppistä, mutta tuotantomuotoisina näitä ei montaa Suomessa vielä ole.”
Asiasta tiedotti Etelä-Savon maaseutuohjelmien viestintähanke Maaseutukuriiri.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

