Valtran omistaja osti osuuden Sampo-Rosenlewista
Amerikkalainen AGCO-yhtymä on ostanut 10 prosenttia Sampo-Rosenlewista. Yhteistyöstä kerrottiin maanantaina Agritechnica-messuilla Hannoverissa.
Markku Kiviranta, kokoaa 160. samanlaista puimuria. Kaikkiaan 500 puimuria viedään Algeriaan, Sampo-Rosenlew Oy, leikkuupuimuri Kuva: Kimmo HaimiYhteistyö tuo uutta myyntivolyymia ja markkinoita, kommentoi kauppaa Sampo-Rosenlewin toimitusjohtaja Jali Prihti Hannoverissa. Sampo Rosenlew valmistaa leikkuupuimureita ja metsäkoneita. Porin tehdas tuottaa vuodessa noin 800 puimuria. Paljoa yli tuhanteen määrä ei pystytä nostamaan ilman uusia investointeja, Prihti kertoo.
AGCO-yhtymä on maailman kolmanneksi suurin maatalouskonevalmistaja. Kauppa merkitsee mahdollisuutta laajentaa tarjontaa pieniin puimureihin ja kehittää liiketoimintaa metsäkonepuolella. Yhtymän toimitusjohtaja Martin H. Richenhagen kertoi Hannoverissa, että puimurimarkkinat ovat kiinnostavia erityisesti Lähi-idässä, Pohjois-Afrikassa sekä Venäjällä ja sen entisissä alusmaissa.
AGCO on avannut uuden puimuritehtaan Kiinaan. Richenhagenin mukaan Sampon osaamista voidaan hyödyntää sen toiminnassa. Vielä ei kuitenkaan ole päätetty, minkä värisiä uudet Kiinassa valmistetut puimurit tulevat olemaan.
AGCOon kuuluvat muun muassa Massey Ferguson, Fendt ja Valtra.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat