Ulkomainen käytetty maatalouskone voi levittää eläintauteja
Ulkomailta Suomeen tuotu maatalouskone tai rehusiilo voi tuoda mukanaan eläintauteja aiheuttavia bakteereita. Käytetyt koneet pitää aina puhdistaa ennen tilalle tuomista.Käytännössä tämä tarkoittaa, että koneet on tuotavat Suomeen puhdistettuina ja desinfioituina, sanoo terveydenhuoltoeläinlääkäri Hannele Nauholz Eläintautien torjuntayhdistyksestä (ETT).
”Kaupan ehdoksi kannattaa aina asettaa, että kone tai laite puhdistetaan jo lähtömaassa.”
ETT:n tiedossa ei ole osoitettua tapausta, että Suomessa tila olisi saanut eläintaudin tuontikoneen tai -laitteen mukana. Riski on kuitenkin aina olemassa.
”Likaisia tuontikoneita on tullut vastaan, jopa apevaunu”, Nauholz sanoo.
Suomeen tuodaan käytettyjä koneita muun muassa Tanskasta, Saksasta, Hollannista ja Virosta. Kaikissa näissä maissa karjatilojen eläintautitilanne on huomattavasti huonompi kuin Suomessa.
ETT muistuttaa, että myös kotimaassa tilojen yhteiskäytössä olevien koneiden puhtauteen on kiinnitettävä huomiota.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


