Oikeusoppinut tyrmää salassa tehdyt tilavalvonnat
Hallintolain 39 pykälän mukaan viljelijällä on oikeus tietää ja olla läsnä aina, kun tilalla tehdään tarkastuksia. Se ei nyt toteudu.
EU-tukivalvonta tukivalvonta valvonta Tilavalvonta Jarmo Heikkilä mittaa luonnonhoitopellon lohkoa Kuva: Markku VuorikariEly-keskukset ovat mitanneet lohkoja kertomatta siitä viljelijöille.
Hallinto-oikeuden professori Olli Mäenpää Helsingin yliopistosta pitää erikoisena, jos viranomaiset tulkitsevat joustavasti asianosaisen läsnäolo-oikeutta tarkastuksissa ja tekevät tarkastuksia siinä mielessä salassa.
Viranomaisten tulee päinvastoin huolehtia siitä, että viljelijä tietää tarkastuksesta ja voi halutessaan olla läsnä, Mäenpää muistuttaa. Tämä koskee myös yllätystarkastuksia, joista ei ole kerrottu viljelijälle etukäteen.
Viljelijöiden läsnäolo-oikeudesta tarkastuksissa on liikkunut pitkään ristiriitaista tietoa.
Mavin valvontaosasto linjasi pari viikkoa sitten, että tarkastuksia voidaan tehdä ilman, että viljelijä tietää siitä. Linjauksessa vedottiin EU-säädöksiin, joita ei lopulta löytynyt.
Mäenpää rinnastaa tilavalvonnat kilpailuviranomaisten tekemiin yllätysratsioihin yrityksissä. Yrityksen johto yritetään saada nopeasti paikalle, vaikka se ei vaikuta itse tarkastukseen.
Mavin ylijohtaja Leena Tenhola pitää lähtökohtana sitä, että viljelijä on paikalla tarkastuksen aikana. Valvontaohjeen mukaan viljelijälle pitää kertoa valvonnan tarkoituksesta ja menetelmistä valvonnan alussa.
”Yksittäistapauksia on voinut olla ja esimerkiksi yksittäisiä lohkoja on saatettu käydä mittaamassa omin päin. On ikävä, jos ne ovat aiheuttaneet ongelmia”, Tenhola toteaa.
Hän ei ota kantaa siihen, olisiko viljelijälle pitänyt kertoa käynnistä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

