Ravinteita ja siemeniä oikea määrä oikeaan paikkaan
Lajikeuutuudet ja viljelymenetelmäkokeet kiinnostivat peltopäivässä. Jaana Kankaanpää Kuva: Viestilehtien arkistoKOUVOLA (MT)
Hankkija testaa viljelykokeissa ohran kylvötiheyden alentamista.
”Siemenpainot ovat nousseet viime vuosina. Pitäisikö silloin kylvää alemmalla tiheydellä, sillä iso jyvä tuottaa enemmän versoja ja tähkiä kuin pieni”, tutkimuspäällikkö Juha Salopelto Hankkijasta pohtii.
Agrimarketin peltopäivässä Helkalan tilalla Elimäellä esiteltiin viime viikolla Propino-ohralla tehtävää kylvötiheyskoetta. Vertailua tehdään 500 ja 400 siemenen käytöllä neliötä kohti.
Salopellon mukaan tutkimus tarvitsee jatkoa ensi kesänä.
Peltopäivän teemana korostui ravinteiden tehokas käyttö. Tilan isäntä Teemu Helkala kertoi kokemuksistaan Yaran N-Sensor -laitteen käytöstä. ”Kasvustoa kuvaava laite säännöstelee lannoitteen kasvin tarpeen mukaan ja takaa tasaisen sadon.”
Helkala kertoi lannoitukseen ja kasvinsuojeluun panostamisen olevan osa tilan riskienhallintaa. ”Laadukas sato on aina helpompi markkinoida.”
Helkala pienentää riskejä myös tekemällä hintakiinnityksiä sadolle. ”Kun vehnän hinta rikkoo 200 euroa tonnilta, pistetään heti osa sadosta kiinni.”
Salopelto muistutti tautitorjunnan tärkeydestä ja mahdollisuudesta parantaa siten hehtaarikohtaista tulosta huomattavasti.
Agrimarket esitteli tilaisuudessa viisi uutta viljalajiketta. Vehnäuutuus oli Draco, jota Salopelto suosittelee satoisuuden ansiosta broilertiloille.
Kaurauutuus Meerillä on suurikokoinen jyvä, mitä vaaditaan vientiin ja teollisuuden prosesseihin.
Ohralla uutuuksia ovat Justus, Melius ja Trekker. Salopelto kertoo Meliuksen olevan tällä hetkellä satoisin uutuus.
Uusilla lajikkeilla voi päästä selvästi suurempiin satoihin kuin vanhoilla, mutta suuri sato vaatii voimaa.
”Uusia lajikkeita kannattaa lannoittaa niin paljon kuin ehdot sallivat. Silloin tulee satoa”, sanoo kehityspäällikkö Anne Kerminen Yara Suomesta.
Salopelto sanoo, että suuri sato on ympäristöystävällisempi kuin pieni. ”Ravinteet korjataan talteen suuren sadon mukana. On ympäristön kannalta parempi tuottaa viiden tonnin kuin kahden tonnin satoja.”
Asiakkuuspäällikkö Pekka Lipsanen Yarasta kertoi, että alkavalla lannoitekaudella Yaralla on tarjolla samanlainen lannoitevalikoima kuin viime talvena.
”Vuoden päästä alkavalla kaudella uusitaan valikoimaa, jos maatalouspolitiikan muutokset vaativat tuotteiden uusimista.”
Helkalan tilalla on yksi kuudesta Agrimarketin havaintolohkosta. Lohkot toteutetaan yhdessä viljelijöiden kanssa ja niillä järjestetään peltopäiviä.
Lohkoille saa myös mennä milloin vain itsenäisesti tutustumaan kokeisiin. Havaintolohkojen nurkassa on postilaatikko, josta löytyy tietoja kokeista. Ajo-ohjeet ja perustiedot kaikista eri puolilla maata olevista havaintolohkoista löytyvät Agrimarketin verkkosivuilta.
Helkalan tilalla lohkolla testaan erilaisten muokkausmenetelmien sekä tautitorjunnan vaikutusta satoon. Lisäksi lohkolla viljellään lajikeuutuuksia sekä testataan eri kylvötiheyksiä ohralla.
TUURE KIVIRANTA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
