Ruotsin kannattamattomin tila teki 10 miljoonan euron tappion
Ruotsin rikkain nainen Antonia Ax:son Johnson haluaa edistää ratsastusurheilua ja jalostusta, ei tehdä tulosta.
Ruotsalaisen ratsastusurheilun edistäminen on ykkösasia Lövstassa, ei kannattavuus. Kuva ei liity juttuun, vaan se on otettu Ypäjällä. Kuva: Kari SalonenRuotsin rikkain nainen Antonia Ax:son Johnson ylläpitää maan huonoiten kannattavaa maatilaa.
Verkkolehti ATL:n mukaan Tukholman pohjoispuolella sijaitsevan Lövstan hevostilan tulos oli lähes sata miljoonaa kruunua, noin 10 miljoonaa euroa tappiollinen viime vuonna.
Lövstan ympäristössä Upplands Väsbyssä on yksi Ruotsin kauneimmista ratsastusalueista.
Yhtiöön kuuluu kolme tilaa Lövstan ja Torsåkerin lisäksi Stjärborg, jossa Lövstan jalostustalli sijaitsee.
"En ole nähnyt tätä koskaan yritystoimintana, vaan hevosten jalostuksena ja se on ollut kannattavaa", Ax:son Johnson toteaa ATL-lehdelle.
Jalostustallia, ratsastuskeskusta ja maatilaa hoidetaan mahdollisimman intohimoisesti riippumatta siitä, miten kannattavaa se on.
ATL:n lehden selvityksessä mikään muu maatila ei ole vuodesta toiseen toiminut niin tappiollisena ja vielä niin, että tappiot ovat kasvaneet. Kymmenessä vuodessa tappioita on kertynyt noin 50 miljoonaa euroa.
"Tämä on sijoitus ruotsalaiseen hevosurheiluun eikä tätä pidä verrata maatiloihin. Toiminnalla ei tavoitella voittoa, vaan pyritään edistämään ruotsalaista kouluratsastusta" Ax:son Johnson kertoo.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
