
Biokaasuhankkeita kaivataan lisää – ”Rahaa on, mutta hakemuksia pitäisi saada kehiin”
Maatilakokoluokan biokaasuinvestointeihin on haettu niukasti valtion tukea, vaikka tuen osuus investoinnista on merkittävä.Seinäjoki
Matalapäästöiset nesteytetyllä biokaasulla kulkevat Arlan ja Valion maidon keräilyautot kiinnostivat seminaarivieraita Seinäjoella. Kuvassa vastuullisen liiketoiminnan kehitysjohtaja Leena Helminen, Valio & Suomen Lantakaasu Oy, hankintajohtaja Sami Kilpeläinen, Arla sekä Hämeenlinnan osuusmeijerin toimitusjohtaja Risto Koski (oik.). Kuva: Envitecpolis Oy”Tarvitaan isoa liikettä, jotta nämä asiat saadaan Suomessa eteenpäin”, Valion ja Suomen Lantakaasu Oy:n vastuullisen liiketoiminnan kehitysjohtaja Leena Helminen totesi Biokaasuseminaarissa Seinäjoella viime viikolla.
Helminen viittasi Valion ja Suomen Lantakaasu Oy:n laitoshankkeisiin, joiden tavoitteena on yhteensä yhden terawattitunnin biokaasutuotanto vuodessa.
Isoilla hankkeilla on tavoitteena saada biokaasun tuotannon piiriin myös ne tilat, joilla ei ole mahdollisuutta tai kiinnostusta oman biokaasulaitoksen rakentamiseen.
Biokaasu on myös olennainen pala Valion hiilineutraaliustavoitetta.
Biokaasuhankkeiden etenemiseen on pyritty panostamaan mahdollisimman paljon myös valtion puolesta, vakuutti ylitarkastaja Veli-Pekka Reskola maa- ja metsätalousministeriöstä seminaarissa.
Maatilakokoluokan hankkeisiin on saatavilla tukea enintään puolet hankkeen kustannuksista. Investointitukia on jaettu vasta hyvin vähän.
”Rahaa on, mutta hakemuksia pitäisi saada kehiin”, Reskola totesi.
Mikäli hankkeiden kokoluokka kasvaa merkittävästi suuremmaksi, tuki voi jäädä liian pieneksi, hän arvioi.
Asiakkuusjohtaja Mikko Yli-Kuivila (vas.) Etelä-Pohjanmaan Osuuspankista kertoi, että biokaasuhanketta voidaan rahoittaa esimerkiksi yhtiön vihreällä lainalla. Keskustelemassa myös toimitusjohtaja Mikko Savola Kurikan POP-pankista, ylitarkastaja Veli-Pekka Reskola maa- ja metsätalousministeriöstä, aluekehitysjohtaja Heli Rintala Etelä-Pohjanmaan liitosta sekä ylijohtaja Timo Saari Etelä-Pohjanmaan ely-keskuksesta. Kuva: Envitecpolis OyBiokaasuhanketta suunnitellessa kannattaa olla pankkiin yhteydessä mahdollisimman aikaisin, neuvoi asiakkuusjohtaja Mikko Yli-Kuivila Etelä-Pohjanmaan Osuuspankista. Työkaluksi rahoittamiseen voi sopia OP:lla esimerkiksi vihreä laina.
”Jos hanke on mietinnässä, laita pallo vain pyörimään ja ota pankki heti mukaan”, Yli-Kuivila rohkaisi.
Hanketta edistäessä olennaista on nähdä lukujen taakse sekä kysyä ja kyseenalaistaa kaikki mahdollinen. Pankille on pystyttävä osoittamaan, että hanke on hyvin pureksittu kokonaan, neuvoi Kurikan POP-pankin toimitusjohtaja Antti Savola.
Isojen biokaasuhankkeiden vieminen eteenpäin vaatii myös alueellista yhteishenkeä, totesi aluekehitysjohtaja Heli Rintala Etelä-Pohjanmaan Liitosta.
Biokaasun tuotannon kannattavuuteen vaikuttavat hyvin olennaisesti raaka-aineen ja prosessissa syntyvän aineksen kuljetusmatkat, muistutti energiaratkaisuja toteuttavan One1 Oy:n myyntijohtaja Janne Ekholm.
Monella suomalaisella elintarviketeollisuuden laitoksella voisi olla mahdollisuus omaan biokaasun tuotantoon samaan tapaan kuin esimerkiksi Hartwall tekee yhteistyössä lähellä sijaitsevan viljatilan kanssa, arvioi johtava asiantuntija Matti Arffman Envitecpolis Oy:sta.
Biokaasulaitosten tuottamalle polttoaineelle seminaarin puhujat näkivät osoitteen etenkin raskaan liikenteen käytössä.
”Se on pohjaton nielu”, Arffman totesi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







