Perjantai on maatiloilla tärkeä päivä
Tämän viikon perjantaina 28.2. on viimeinen päivä palauttaa verottajalle niin maa- ja metsätalouden tuloveroilmoitus kuin kausiveroilmoitus ja energiaveron palautushakemus. Palautuspäivä on sama sekä sähköisille että paperilomakkeella annettaville ilmoituksille.
Kausiveroilmoituksen ja energiaveron palautushakemuksen viimeiseen jättöpäivään ei voi saada lykkäystä.
Kausiveroilmoituksella alkutuottajat ilmoittavat viime vuoden aikana saamistaan ja maksamistaan arvonlisäveroista.
Kausiveroilmoitus tehdään Verohallinnon lomakkeella 4001 tai sähköisesti verotili-palvelussa.
Energiaveron palautusta haetaan lomakkeella 3311. Myös sen voi palauttaa sähköisesti osoitteessa www.suomi.fi.
Mikäli kausiveroilmoitusta ei jätä määräaikaan mennessä, siitä seuraa veronkorotus. Energiaveron palautusta ei voi hakea määräpäivän jälkeen lainkaan.
Sen sijaan veroilmoituksen palauttamiseen voi hakea lisäaikaa, jos siihen on erityisiä syitä. Lykkäystä pitää hakea kirjallisesti ennen viimeistä palautuspäivää.
Lomakkeen voi tulostaa Verohallinnon nettisivulta tai pyytää Verohallinnosta.
Verohallinto postitti maatalouden 2-lomakkeen, metsätalouden 2C-lomakkeen sekä yhtymälomakkeen 36 tammikuussa. Kausiveroilmoituslomake tuli jo ennen joulua.
Esitäytetyt veroilmoitukset postitetaan huhtikuussa.
Maatalouden veroilmoituslomakkeella 2 annetut tiedot ja metsätalouden veroilmoituslomakkeen 2C tiedot näkyvät esitäytetyn veroilmoituksen verotuspäätöksellä oman ilmoituksen mukaisina.
Lisätietoa:
www.vero.fi > Yritys- ja yhteisö-
asiakkaat > Maatalousyrittäjä ja metsänomistaja > Veroilmoituksen antaminen
Kausiveroilmoituksen jättäminen:
www.vero.fi > Yritys- ja yhteisö-
asiakkaat > Maatalousyrittäjä ja metsänomistaja > Kausivero-
ilmoituksen antaminen
Energiaveron palautushakemuksen jättäminen:
www.vero.fi > Yritys- ja yhteisö-
asiakkaat > Maatalousyrittäjä ja metsänomistaja > Energiavero
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
