Lintuinfluenssan leviämisessä kävi tuuri vuodenajan suhteen
Talvella linnut liikkuvat vain harvoin pohjoisen suuntaan ja kylmä sää nitistänee tehokkaasti sairaita lintuja.Suomen ensimmäinen korkeapatogeeninen eli korkean kuolleisuuden aiheuttava lintuinfluenssatapaus Varsinais-Suomen Nauvossa sattui onneksi hyvään vuodenaikaan. Talvella viruksen leviäminen ei käy helposti.
"Lähtökohtaisesti linnuilla on aika vähän liikettä Ahvenanmaan suunnasta tänne päin", kertoo BirdLife Suomen suojelu- ja tutkimusjohtaja Teemu Lehtiniemi.
Viikonlopun jälkeen on kuitenkin tulossa kova lounaismyrsky, jonka mukana varsinkin lokkeja voi päätyä Lounais-Suomen rannikolle. Teoriassa ne voisivat kuljettaa virusta mukanaan.
"Mutta tähän vuodenaikaan sairaiden lintujen päätyminen sisämaahan on aika epätodennäköistä."
Lehtiniemi muistuttaa, että talvi erottelee joka tapauksessa lintumaailman jyvät akanoista eli heikot ja sairaat yksilöt kuolevat.
"On todennäköistä, että viruksen esiintyminen heikkenee talven aikana."
Hän korostaa, että nyt löydetty H5N8-virus ei tartu ihmiseen. Sen sijaan siipikarjataloudessa on oltava varuillaan.
Ruotsin viranomaiset tiedottivat eilen jatkavansa Helsingborgin lähellä sijaitsevan kananmunatuotantotilan saneerausta lintuinfluenssan vuoksi. Tilalta hävitettiin 210 000 kanaa. Työ tilojen puhdistamiseksi jatkuu useiden kuukausien ajan.
Lintuinfluenssa levisi Turun saaristoon: Tukkasotkia kuoli Nauvossa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

