Danish Agro joutuu myymään Deere-kauppansa Virossa
Komissio hyväksyi Keskon konekaupan siirtymisen Danish Agrolle, mutta asetti ehdoksi, että yhtiö luopuu John Deereä myyvästä OÜ Baltic Agro Machinerystä.
Danish Agro sai lopulta luvan ostaa Keskon maatalouskoneiden jakeluyhtiöt, mutta ehtona on, että tanskalaiset luopuvat John Deeren edustuksesta Virossa. Kuva: Sanne KatainenEuroopan komissio hyväksyi maanantaina Keskon ja Danish Agron välisen kaupan, jolla Danish Agro hankki Konekeskon maatalouskoneiden jakeluyritykset Suomessa ja Baltian maissa.
Päätös on vielä ehdollinen ja edellyttää, että Danish Agro luopuu John Deeren edustuksesta Virossa ja myy Deereä markkinoivan OÜ Baltic Agro Machineryn.
Komissio perustelee vaatimusta toteamalla, että järjestely olisi saattanut nostaa ajosilppureiden ja leikkuupuimureiden hintoja ja heikentää niiden huoltoa Virossa.
Komissio totesi, että kilpailuongelmia ei esiinny muilla markkinoilla, joilla yritysten toiminta on päällekkäistä, koska näillä markkinoilla on riittävästi kilpailijoita.
Suomessa Danish Agro myy jatkossa Claasin koneita ja tanskalaisten omistama Hankkija edustaa John Deereä.
Konekeskon ja Danish Agron välisen kaupan vahvistaminen on kestänyt lähes yhdeksän kuukautta, kun kilpailuviranomaiset puuttuivat asiaan.
Yhtiöt kertoivat kaupasta juhannuksen jälkeen ja kaiken luultiin olevan kunnossa, mutta toisin kävi.
Liettuan kilpailuviranomaiset huomasivat loka-marraskuussa, että asia kuuluukin komissiolle eikä ole yksittäisten jäsenmaiden päätettävissä.
Paperit lähetettiin Brysseliin, mutta vasta helmikuun alussa järjestelystä saatiin sellainen, että komissio otti sen käsittelyyn. Komissiolla oli 25 työpäivää aikaa käsitellä asia. Pari lisäviikkoa tarvittiin markkinatestaukseen Virossa. Takaraja oli 25. maaliskuuta ja päätös tuli myöhään illalla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
