Suomen kunnaneläinlääkäriliitto ei kannata tilojen oikeutta lääkitä poikimahalvausta itse
Suomen kunnaneläinlääkäriliitto katsoo, että resurssit tulisi käyttää eläinlääkäripalveluiden saatavuuden parantamiseen ja ennaltaehkäisyyn. Liiton mukaan hoitovastuuta ei tule siirtää eläinten omistajille.Suomen kunnaneläinlääkäriliiton hallitus ottaa lausunnossaan kantaa maa- ja metsätalousministeriön suunnittelemaan kalsiumpilottiin, missä lehmän poikimahalvauksen hoitoa voisivat omistajat tai haltijat tietyin edellytyksin hoitaa omatoimisesti, sekä hankkia ja käyttää suonensisäisesti annosteltavia kalsiumvalmisteita.
Suomen kunnaneläinlääkäriliiton hallituksen vastineessa todetaan, että liitto ei kannata lääkinnän vapauttavaa muutosta asetukseen. Asetuksessa (MMMa 17/14) lääkkeiden käytöstä ja luovutuksesta eläinlääkinnässä määritetään, että eläinlääkäri ei saa luovuttaa lääkkeitä varalle tapauksiin, joissa eläin tarvitsee akuutisti eläinlääkärin apua ja silloin kun sairauden toteaminen ja lääkitystarpeen arviointi edellyttää eläinlääkärin tekemää tutkimusta.
”Kannatamme, että tätä kohtaa ei tule muuttaa”, lukee liiton antamassa vastineessa.
Suomen kunnaneläinlääkäriliiton hallitus lausuu, että vielä tärkeämpää, kuin yhden sairastapauksen hoitovastuun siirto omistajalle, olisi turvata eläinlääkäripalveluiden saatavuus koko maassa.
MT on tiedustellut helmikuussa Eläinlääkäriliiton kantaa poikimahalvauksen lääkitsemisen sallimiseen tiloilla. Puheenjohtaja Mikko Turku totesi, että poikimahalvauksen hoito on määritelty Suomessa eläinlääkärin tekemää diagnoosia ja perustutkimusta vaativaksi toimenpiteeksi, eivätkä perusteet ole miksikään muuttuneet edellisen lakimuutoksen valmistelun jälkeen.
”Toki, jos ministeriössä nähdään perustelluksi avata keskustelu, Eläinlääkäriliitto on mielellään mukana pohtimassa uudestaan sitä, mitä lääkkeitä voidaan luovuttaa varalle tiloille”, hän totesi helmikuussa.
Maitoyrittäjät ry tukee ajatusta tilakohtaisten eläinten lääkintäoikeuksien laajentamisesta poikimahalvauksen suonensisäisesti annettavaan hoitoon.
"Olemme esittäneet jo aiemmin, että lypsylehmien omistajalla itsellä tulisi olla mahdollisuus antaa kalsiumia lehmälle poikimahalvaushoitona”, totesi MT:lle helmikuussa Maitoyrittäjät ry:n toiminnanjohtaja Henna Mero.
Myös Maitovaltuuskunta puoltaa tilojen oikeutta lääkitä poikimahalvausta itse.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







