
Valtra kiskoo lähes yksin traktorikauppaa suosta
Maataloustraktorien kaupassa on positiivista virettä ja menekki on kasvanut noin viidenneksen verran viime vuodesta. Myyntimäärät ovat silti vaatimattomia.
Valtran vahva alkuvuosi on lisännyt rekisteröintejä noin viidenneksellä. Kuvituskuva. Kuva: Michel VELDERMANTraktorikauppa on jakautunut kahtia. Valtra on lisännyt reippaasti myyntiään alkuvuonna ja kevään markkinaosuus on noussut jo 63 prosenttiin. Kolmesta traktorista lähes kaksi on koottu Suolahdessa, ilmenee Traficomin rekisteröintitiedoista.
Alkuvuosi on ollut Valtralle niin hyvä, että edellisen kerran kotimaisia maataloustraktoreita on rekisteröity tammi–toukokuussa näin vilkkaasti kuusi vuotta sitten. Kilpailijat eivät ole päässeet saamaan rytmiin, mutta Valtran vahva alkuvuosi on lisännyt rekisteröintejä noin viidenneksellä.
Toukokuu oli tavallista vilkkaampi ja myynti kasvoi yli 40 prosenttia viime vuoden toukokuusta. Rekisteriin meni 181 maataloustraktoria toukokuussa, mikä on saman verran kuin toukokuussa vuosina 2015–2017. Viime vuonna jäätiin 124 rekisteröintiin.
Valtran osuus oli toukokuussakin iso, yli 62 prosenttia.
Merkittävästä noususta on silti ennenaikaista puhua.
Alkuvuoden traktorirekisteröintien perusteella voidaan arvioida, että menekki nousee runsaaseen 1 500 maataloustraktoriin tänä vuonna.
Kolme vuotta sitten ensirekisteröitiin lähes 2 000 maataloustraktoria ja vuosikymmenen alussa lähes 3 000, kun viime vuonna menekki notkahti alle 1 300 rekisteröintiin.
Alalle on tyypillistä, että toukokuun lopussa hieman yli puolet koko vuoden myynnistä on viety rekisteriin.
Tammi–toukokuussa ensirekisteröitiin 769 maataloustraktoria, joista 483 oli Valtroja.
Kakkosena on tuttuun tapaan John Deere, joita on rekisteröity alkuvuonna 81, ja kolmanneksi nousi New Holland 59 rekisteröinnillä alkuvuonna.
Seuraavat sijat menevät nekin kovin tutusti, Massey-Ferguson on neljäntenä, Fendt viidentenä ja CaseIH kuudentena. Kolmikon yhteenlaskettu myynti on 119 kappaletta, hieman yli yksi traktori jokaista työpäivää kohti.
Traktoreiden koon kasvu näyttää tyrehtyvän ainakin toviksi. Alkuvuonna myytyjen traktoreiden keskiteho on 135 kilowattia, kun viime vuoden keväällä moottorissa oli puhtia runsas kilowatti enemmän. Kahtena edellisenä keväänä tehoa oli keskimäärin hiukan yli 120 kilowattia.
Sama näkyy yli 200 hevosvoimaisten traktoreiden osuudessa. Kun viime vuonna 200 hevosvoiman rajan ylittäviä oli rahtusen oli 50 prosenttia myydyistä traktoreista, tänä vuonna osuus on pudonnut 47 prosenttiin.
Lue lisää:
Suuri traktoritesti 2019 – vertasimme seitsemää 215 hevosvoimaista powershift-traktoria
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
