Savimaiden kylväjälläjarru edelleen päällä
Kylvöt ovat jo viikon verran jäljessä tavanomaisesta. Somerolainen viljanviljelijä Totti Nuoritalo yrittää silti hillitä pellolle menoa, vaikka kylvöt ovat aivan alkutekijöissään.
Savimaat ovat edelleen turhan märkiä viime viikonlopun runsaiden sateiden takia eikä niitä pidä mennä sotkemaan.
Sen verran Nuoritalo antoi periksi, että kylvi kuivimmalle lohkolle kauraa maanantaina. Töitä jatkettiin hiljakseen tiistaina. Maanantaina muokattu lohko kylvettiin loppuun.
Kauran lisäksi viljelyssä on vehnää ja hieman mallasohraa.
Viime vuosina on totuttu aikaiseen kevääntuloon. Vielä parikymmentä vuotta sitten toukotyöt starttasivat yleensä äitienpäivän vaiheilla, hyvin harvoin vappuna.
Torstaiksi Somerolle ennustetaan lisää sateita. Nuoritaloa se ei vielä huoleta eikä suunnitelmissa ole vaihtaa lajeja tai lajikkeita kylvöjen myöhästymisen takia.
”Olen monet kerrat kylvänyt kevätvehnää toukokuun lopulla ja odottaminen on yleensä palkittu. Nyt pitää vain toivoa, että kesä ja etenkin syksy ovat lämpimiä.”
Nuoritalo arvioi, että ennen äitienpäivää ehdittiin saada enintään 10–15 prosenttia kevätviljoista maahan Somerolla. Maanantaina viljelijät olivat ahkerasti pellolla, vaikka maat olivat märkiä.
VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
