Soija ja rapsi ennätys-kalliita
Soijan ja rapsin maailmanmarkkinahinnat vahvistuivat viime viikolla, kun Yhdysvaltojen ammattiviljelijöiden satokiertue osoitti kuivuuden aiheuttamien tuhot pelättyäkin isommiksi.
Kiertueen yhteenvedossa soijan keskisadoksi 2,3 tonnia hehtaarilta, mikä on liki 4 prosenttia vähemmän kuin Yhdysvaltojen maatalousministeriön tuoreimmassa ennusteessa.
Soijan hinta pomppasi perjantaina 509 euroon tonnilta Chicagossa ja rapsin lähin lokakuun futuuri päätyi kympin ylemmäs Pariisissa. Samalla tasolla käväistiin kuukausi sitten, kun kesän hintaralli oli huipussaan.
Soijan hinta nousi Chicagossa lähes 20 euroa tonnilta viime viikolla ja rapsi vahvistui 9 euroa tonnilta Pariisissa.
Suomessa rypsin ja rapsin hintoja korjattiin ylöspäin Pariisin perässä, ja lähes koko maassa tarjoukset ylittävät 500 euroa tonnilta.
Viljan maailmanmarkkinahinnat olivat viime viikolla loivassa luisussa, vaikka satoennusteita rukattiin alaspäin.
SovEcon arvioi perjantaina Venäjän vehnäsadon jäävän 39 miljardiin kiloon. Se on vähemmän kuin 2010, jolloin Venäjä otti käyttöön vientikiellot turvatakseen viljan riittävyyttä kotimarkkinoilla.
Viljan korjuu on edennyt Mustaltamereltä Uralille ja Siperiaan, jossa sato on ollut ennustettuakin huonompi. Venäjä on hallinnut viljan vientimarkkinoita kesällä, mutta laarit tyhjenevät jo ennen talvea.
Euroopan odotetaan paikkaavan ainakin osin Venäjän viennin loppumista. Talvituhoista ja viileästä kesästä huolimatta sadosta näyttää muodostuvan tyydyttävä.
Vehnän sadoksi arvioidaan 125 miljardia kiloa, mikä on 4 miljardia kiloa vähemmän kuin viime vuonna. Laatuongelmia on elokuun alun sateiden takia, mutta leipureiden tarpeet pystytään tyydyttämään.
Vientiin näyttää riittävän vain rehuvehnää, mutta sitä markkinat juuri kaipaavat.
Suomessa viljan hinnat jatkavat nousua. MT:n hintaseurannassa on tällä viikolla 66 tarjousta, 6 enemmän kuin viime viikolla. Nousua on 15 tarjouksessa ja laskua yhdessä, kun Kesko tarkensi vehnän hintaansa.
Korotukset painottuvat leipä- ja rehuvehnään. Myllärit nostivat elintarvikekauran tarjouksiaan, kun rehukaura alkoi olla samoissa hinnoissa. VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
