36 prosenttia maatiloista ei saanut viime vuonna lainkaan yrittäjätuloa
Työpalkkaa jäi 60 senttiä tunnilta.
Vilja-alan yhteistyöryhmän kyselytutkimuksesta selviää, että vain kolmannes omaan käyttään viljaa viljelevistä laskee tuotannon kannattavuutta. Kuva: Kimmo HaimiMaatalousyrittäjä sai viime vuonna 38 prosenttia tavoitteena olleesta yrittäjätulosta. Tänä vuonna tulos jää sitäkin heikommaksi, Luonnonvarakeskus Luke kertoo.
Luke julkaisi tänään vuoden 2014 maatalouden kannattavuuskirjanpidon ennakkotulokset.
Maatalousyritysten liikevaihto laski edellisvuodesta kaksi prosenttia, 138 200 euroon. Tuotantokustannukset laskivat 181 500 euroon.
Tuotantokustannusten vähentämisen jälkeen maatalous- ja puutarhayritykset jäävät lähes 28 100 euroa tappiolle. Näin laskien tuotoista on vähennetty myös oman työn ja oman pääoman arvo.
Näiden kahden kuluerän, oman työn jä pääoman, kattamiseen jäi yrittäjätuloa keskimäärin 17 300 euroa. Tämä tarkoittaa, että yrittäjäperhe sai 38 prosenttia 15,1 euron tuntipalkkavaatimuksesta ja 4,7 prosentin suuruisesta oman pääoman korkovaatimuksesta.
Jos sekä oman että vieraan pääoman kustannukset vähennetään tuotoista täysimääräisinä, saadaan yrittäjän palkaksi jäävä työansio. Hieman vajaalle 2 000 työtunnille jäi työansiota keskimäärin 60 senttiä tunnilta.
Tänä vuonna tuottajahintojen lasku ja heikommaksi jäävä viljasato rokottavat maatalouden kannattavuutta entisestään.
Sikatalouden ja viljanviljelyn kannattavuus on mennyt alaspäin jo useamman vuoden. "Tilannetta pahentaa se, että tänä vuonna myös lypsykarjatalouden kannattavuus heikkenee selvästi. Sillä on suuri merkitys, koska maitotilat tuottavat noin puolet koko Suomen maatalouden yhteenlasketusta yrittäjätulosta", toteaa tutkija Jukka Tauriainen Lukesta.
Tarkemmat luvut löytyvät Taloustohtorista.
Muutettu 17.9. kello 10.25: Maatalousyrittäjän saaman yrittäjätulon osuus korjattu Taloustohtoriin tehdyn päivityksen mukaisesti 38:aan prosenttiin.
Muutettu 17.9. kello 15.15: Päivitetty Taloustohtorin uusimman päivityksen luvut.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

