Rehu paaliin ilman säilöntäainetta? Viljelijät ja asiantuntija eri mieltä
Monilla karjatiloilla on hyviä kokemuksia rehun paalaamisesta ilman säilöntäaineita. Onnistuminen vaatii puhtaan ja kuivahkon nurmirehun, tiukan paalin ja paljon muovia.
Osaston luetuimmat
- Ekojärjestelmätuessa muutoksia kesken kevättöiden – Ruokavirasto ja MMM vaitonaisia
- Ylijohtaja Kaila vastaa MTK:n Marttilan kritiikkiin metsäkatoasetuksen viestimisestä: ”Olisi ollut vastuutonta, jos asiasta olisi vaiettu ja jätetty varoittamatta viljelijöitä”
- Puimureiden kysyntä on heikentynyt ‒ ”Puimurikanta vanhenee, työn tehokkuus heikkenee ja koneet ovat yhä epäluotettavampia”
- Viljelijä, kuulutko ennakkoperintärekisteriin? Lannoitteiden ja sähkön kriisitukea ei makseta, jos ei ole rekisterissä
- Saaret etsivät viisi vuotta, ja lopulta tärppäsi: Oma maitotila löytyi lehti-ilmoituksen avulla
- EU:n maatalouskoneteollisuuden näkymät synkkenevät nopeasti
- ”Valituksia tekevät tietyt henkilöt kylässämme”: Lukijoiden kokemukset eläintarkastuksista vaihtelevat laidasta laitaan