Koskinen: tukiuudistuksissa tulee hirmuinen kiire
Suomelle tärkeistä kansallisista tuista päästään neuvottelemaan tosissaan vasta ensi vuonna, kun maatalousuudistuksen yksityiskohdat on sovittu.Menossa oleva maatalouspolitiikan uudistaminen on menossa aivan kalkkiviivoille ja uudistuksen läpiviemisessä tulee hirmuinen kiire, totesi maa- ja metsätalousministeri Jari Koskinen Okra-maatalousnäyttelyn avajaisissa.
Koskisen mukaan cap-tuen ja lfa-tuen ratkaisut siirtyvät väistämättä vuodenvaihteen yli Irlannin puheenjohtajakaudelle. Ja vasta sen jälkeen voidaan ryhtyä hakemaan ratkaisuja kansallisista tuista kuten 141- ja 142-tuista.
Suomella on edessään vielä monta erää poliittista vääntöä, ministeri korostaa.
Kun EU:n rahoituskehys, yhteisen maatalouspolitiikan sisältö ja rahoitus on päätetty, on edessä vielä toinen neuvottelukierros komission kanssa, kun 141- ja 142-tuet pitää sovittaa yhteen yhteisen maatalouspolitiikan kanssa.
Koskisen mukaan Suomella on selkeät perusteet hakea jatkoa 141-tuille vuoden 2013 jälkeen. Komissio toki korostaa tuen väliaikaisuutta.
EU-tuista ja 141-tuista on saatava mahdollisimman toimiva ja tuotannon kehittämistä edistävä kokonaisuus ja samalla on käytävä läpi myös 142-tukien kehittämistarpeet muun maatalouspolitiikan muuttuessa.
Ministeri muistutti monituhatpäistä maatalousnäyttely-yleisöä siitä, että kotimaisen ruuan arvostus on tällä hetkellä korkealla.
”Keskikesä on parasta lähiruokasesonkia. Kotimaisista herkuista pääsee nauttimaan ja niistä kannattaa nauttia.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


