MT:n kiertävä toimitus rantautui Joensuuhun
Maaseudun Tulevaisuuden toritoimitus pistäytyy tänään Joensuun aurinkoisella torilla. Torilla voi käydä antamassa toimittajille palautetta ja kertomassa maakunnan kuulumisia.JOENSUU (MT) Aurinkoinen sää oli tuonut torille runsaasti väkeä jo heti aamusta. Moni on käynyt jo aamupäivän aikana kertomassa, mikä lehdessä kiinnostaa ja mistä pitäisi kirjoittaa enemmän.
Kontiolahdelta kotoisin oleva Asko Väätäinen kertoi selailevansa lehdestä tällä hetkellä erityisesti osto- ja myyntipalstaa. ”Haaveilen kevyen moottorisahan ostamisesta ja myynnissä olevat koneet kiinnostavat siksi”.
Väätäinen on kiinnostunut erityisesti koneiden huoltoa käsittelevistä jutuista. ”Vielä voisi olla lisää tavallisille tuunareille tarkoitettuja koneiden huoltojuttuja”, mies toivoo.
Perinteisten torikojujen lisäksi torilla on tänään tarjolla maakunnan erikoisuuksia, kuten karjalanpiirakoita. Myös käsintehtyjä hampurilaisia valmistavan kojun edessä riitti aamupäivän aikana jonoa.
Liisa Tuunainen on pystyttänyt torille myyntipisteen anoppinsa Pirkko Tuunaisen kanssa. Naiset ovat tulleet torille myymään vanhoja tavaroita ja käsitöitä.
Nuorisoalalla työskentelevä Liina Tuunainen kaipaa lehteen lisää nuorista kertovia juttuja. ”Suomessa on paljon nuoria, jotka tekevät mahtavia juttuja. Niitä saisi olla lisää”
Toimittajia oli puolen päivän aikaan käynyt jututtamassa jo moni MT:n lukija.. Erityisen tyytyväisiä oltiin siihen, että lehdessä kirjoitetaan sellaisista aiheista, joista muualta ei kuule. Lisäksi kiiteltiin lehden suurta kokoa ja maaseudun ajakohtaisia asioita käsittelviä juttuja.
MT:n kiertävä toimitus tapaa lukijoita vieä kerran: Raumalla kahden viikon kuluttua.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


