Vehnän hinta luisuu aina vaan - varastot paisuneet ennätyssuuriksi
Viljan hintojen syöksykierre sai viime viikolla lisää vauhtia Usdan raportista.
Viljakauppiaat laskivat viljojen ostotarjouksiaan viime viikolla myös Suomessa. Kuva: Jaana KankaanpääVehnän maailmanmarkkinahintojen alamäki jatkuu ja viime viikolla kolkuteltiin jo 150 euron tonnihintaa Pariisin hyödykepörssissä.
Yhdysvaltojen maatalousministeriö, Usda, julkaisi viime tiistaina odotetun helmikuun sato- ja varastokatsauksen, joka yllätti markkinat.
Vehnän ensi kesän varastoja kasvatettiin ja Usda povaa nyt peräti 238 miljardin kilon varastoja ensi kesäksi. Se on toteutuessaan 20 miljardia kiloa enemmän kuin viime kesältä oleva ennätys. Usda nosti myös maissin ja soijan varastoarvioita.
Yhdysvaltojen vehnävienti on romahtanut alimmilleen 44 vuoteen ja kallistuva dollari syö entisestään kilpailukykyä.
Myös Kiinassa vehnävarastot paisuvat talouskasvun hiipuessa. Lisäksi Kiina purkaa massiivisia maissivarastojaan, mikä vähentää vehnän tarvetta.
Sama rytinä käy Itämerellä. Leipävehnän hinnasta on häipynyt Hampurissa yli 10 euroa tonnilta kahdessa viikossa, ja rehuohra ja -vehnä seuraavat lähes samaa tahtia perässä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


