Sucros nostaa sokerijuurikkaan hintaa kolmannen kerran tänä vuonna
”Kyseessä on historiallisen suuri hinnankorotus.”Sokeriyhtiö Sucros on päättänyt korottaa juurikkaasta viljelijöille maksamaansa hintaa. Korotus on jo kolmas tälle vuodelle.
Aiemmat korotukset tälle vuodelle tehtiin joulu- ja helmikuussa. Uusin hinnankorotus on 4 euroa juurikastonnia koht.
Yhdessä aiempien korotusten kanssa nousu viime vuoteen verrattuna on 6,50–8,00 euroa juurikastonnia kohti viljelijän juurikasalasta riippuen.
”Kyseessä on historiallisen suuri hinnankorotus, kun mukaan lasketaan kaikki kolme korotusta. Tavoitteenamme on tukea viljelijöitämme ja suomalaisen sokerijuurikkaan viljelyä tilanteessa, jossa tuotantokustannukset ovat nousseet merkittävästi”, kertoo maatalousjohtaja Fanni Heinonen Sucrokselta.
Yksivuotisten viljelysopimusten lisäksi nyt tehty hinnankorotus koskee myös kolmevuotisia sopimuksia. ”Tällä haluamme palkita viljelijöitämme pitkäjänteisestä sitoutumisesta juurikkaanviljelyyn”, Heinonen sanoo.
Valmistautuminen kevään kylvöille on käynnissä, ja sokerijuurikkaan tarvikejakelu alkaa lähiviikkoina.
”Toivomme näiden positiivisten uutisten lisäävän edelleen juurikkaan kylvöalaa, sillä kotimainen raaka-aine on meille tärkeää. Kylvösiementä on edelleen tarjolla uusille juurikashehtaareille”, Heinonen sanoo.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




