Hevoskasvatus kaipaa mesenaatteja
Kotimainen hevosurheilu ja -kasvatus ovat monissa Euroopan vanhoissa maissa keskeisessä asemassa. Euroopassa on suoranaisia mesenaatteja – päätoimisia sijoittajia – sekä arvonnousua odottavia bisnesihmisiä, jotka sijoittavat osan varoistaan hevosiin.
Tuomas Korvenoja kaipaa hevoskasvatukseen pitkäjänteisesti suhtautuvia hevosenomistajia. "Tämä ei ole halpaa hommaa. Yksikin iso voitto vaatii monen vuoden työn, se on kuin jäävuoren huippu.” 2-vuotias Uncomparable haki harjoitusajossa askeleita. Kuva: Toni Forssell“Mesenaatit haluavat löytää todellisia maailman huippuja, jotta he saisivat rahansa takaisin sijoituksesta”, kuvaa ratsuoriita maahantuova ja kasvattava Markus Lindblom.
Sen sijaan harvassa ovat ne suomalaiset, jotka ovat valmiita sijoittamaan hevosiin ”purjeveneen tai taiteen sijaan”, kuten ravivalmentaja Tuomas Korvenoja asian ilmaisee.
”Tarvitaan erityyppisiä omistajia, jotka ovat valmiita sitoutumaan hevosalaan, osa kertaluonteisesti osa mielellään pitkäjänteisemmin. Se pätee paitsi kilpahevosiin myös siitostammoihin”, Hippoliksen projektipäällikkö Anne Laitinen analysoi.
Hevosalan yrittäjiltä tämä edellyttää uudenlaista ajattelua.
”Ratsastuspuolella muutos on ehkä nopeampaa kuin ravitalleilla. Ratsastuskoulut ovat jo ruvenneet profiloitumaan erityyppisten asiakkaiden palvelemiseen”, hän näkee.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
