Lukijalta: Ovatko riistapellot tärkeämpiä yhteiskunnalle kuin ruoka?
Kun riistapeltojen tukeen varattu raha ei riitä haettuihin hehtaareihin, lisäraha nipistetään tukimääräraha ruoantuotannolta, kirjoittaa Helena Poranen.Matteuksen evankeliumi 6:26 opastaa: "Katsokaa taivaan lintuja, eivät ne kylvä, eivät ne leikkaa eivätkä kokoa varastoon, ja silti teidän taivaallinen Isänne ruokkii ne. Ja olettehan te paljon enemmän arvoisia kuin linnut!"
Tuo sanoma tuli ajankohtaiseksi maatalouden webinaarissa, jossa käsiteltiin maatalouden peltotukia. Tukihaussa haettiin viime vuonna riistapelloiksi enemmän peltohehtaareita, mihin maataloushallinto oli varannut määrärahaa. Hoksattiin, että riistapeltojen tukimääräraha voidaan pitää sovitulla tasolla vain, kun tukieuroja nipistetään ruoantuotannolta riistapeltotukeen.
Ovatko Suomen ruoantuottajat ruokaomavaraisuudessa ja ruokahuollossa tärkeitä aikana, jona maailma kuohuu? Sotia käydään, lakkoilua, lomautuksia, investointeja lykätään, kulut nousevat. Viljelijäkään ei saisi rakentaa tuotantorakennuksiaan muualle kuin ruoantuotannon kannalta tärkeälle pellolle.
On oletettavissa, ettei hallitukselle saksittelu riitä, vaan täytyy ryhtyä järeämpiin viikatehommiin. Siinä ei enää pienen ihmisen ääni kaukaa maan korvesta kuulu.
Voimakkaimmat ovat aina lähellä päättäjiä ja heidän ääntänsä kuunnellaan.
Harmikseni monelta on unohtunut sekin seikka, että viljelijän saama maataloustuki on korvausta loppukuluttajalle siitä, että viljelijä pystyy tuottamaan elintärkeää ruokaa kuluttajan pöytään kylmien olosuhteiden Suomessa.
Kevätauringon pilkistäessä täällä keskisessä Suomessa on hanget korkeat nietokset. Keski-Eurooppa on aloitellut jo kylvöjään, kun täällä odotellaan ensimmäisiä plussapuolen säitä ja maan tuoksua, jolloin on aika kevätkylvöille.
Ne lintuset ovat tietysti arvoisia, mutta onhan sitä suomalainen ruoantuottajakin! Erona on vain se, että taivaan lintujen ei tarvitse kylvää, leikata eikä koota varastoon.
Helena Poranen
maanviljelijä
johtokunnan jäsen
Keskustanaisten Keski-Pohjanmaan piiri ry
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat









