Uusi avaus maidontuotannossa: Peurojen maidosta kehitellään kosmetiikkaa
Uusiseelantilainen brändi aikoo markkinoida tuotteita erityisesti Aasiaan.Peurojen maidosta viritellään uutta arvotuotetta Uudessa-Seelannissa. Yrittäjä Graeme Shaw lanseeraa ensimmäisenä maailmassa kosmetiikkaa, joka perustuu peuroista lypsettyyn maitoon.
Kotia-tuotemerkistä on jo tehty joitakin jälleenmyyntisopimuksia Australiaan ja Uuteen-Seelantiin, kertoo Rural Life verkkosivuillaan.
Tähtäimessä on erityisesti Aasian markkinoiden suuri potentiaali. Esimerkiksi Kiinassa peura yhdistetään vaurauteen ja hyvinvointiin.
Shaw on lypsänyt peuroja koneellisesti jo vuodesta 2012, lähinnä juuston valmistusta varten. Työ ei ole yksinkertaista, ja peuroja lypsetään vain muutamalla tilalla.
Tuotteen potentiaalin ovat nähneet myös tutkijat sekä valtionyhtiön tuotemerkki Pāmu, joka ryhtyy myymään peurojen maitoa Etelä-Koreaan kosmetiikan raaka-aineeksi. Pāmu on myynyt maitoa myös kokeille.
Shaw uskoo, että Uudella-Seelannilla on hyvät mahdollisuudet kehittää menestyvä peuranmaitoteollisuus, koska maassa tarhataan peuroja eniten maailmassa. Niitä on noin 900 000.
Hän toivoo, että raaka-aineen myynnin sijaan keskityttäisiin luomaan maidolle lisäarvoa kotimaassa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

