Saarrettu brittimeijeri perui hintaleikkaukset
Maidontuottajien laajat protestit ovat saaneet myös muut Britannian meijeriyhtiöt perumaan tuottajahintoihin suunnitellut leikkaukset.Maidontuottajien piirittämä brittimeijeri Dairy Crest on perunut elokuulle suunnitellut leikkaukset maidon tuottajahintaan, brittiläinen verkkolehti Farmers Weekly kertoo.
Meijeri ilmoitti peruvansa noin 2 sentin leikkauksen maidon litrahintaan sen jälkeen kun yli 200 maidontuottajaa oli piirittänyt yhtiön Derbyshiressä, Keski-Englannissa sijaitsevaa tuotantolaitosta yli vuorokauden ajan.
Myös muut Britanniassa toimivat meijerit ovat taipumassa tuottajien vaatimuksiin. Heti Dairy Crestin perään First Milk ja ruotsalaisomisteinen Arla ilmoittivat peruvansa suunnitellut hinnanalennukset.
Maidon tuottajahinta on Britanniassa noin 32 senttiä litralta. Tuottajajärjestöjen mielestä uudet hinnanalennukset ajaisivat satoja tiloja konkurssiin. Tällä viikolla maidontuottajat ovat järjestäneet näyttäviä piirityksiä ja protesteja eri puolilla saarivaltiota.
”Tuottajat ovat nyt yhtenäisimpiä kuin koskaan. Protestit jatkuvat kaikkia niitä yrityksiä vastaan, jotka hyväksikäyttävät tuottajia ja maksavat naurettavan alhaisia hintoja”, Britannian suurimman tuottajajärjestön NFU:n puheenjohtaja Peter Kendall sanoi Farmers Weeklyn mukaan.
Ison-Britannian lisäksi maidontuottajat ovat viime viikkoina osoittaneet mieltään eri puolilla Eurooppaa. Maidon keskimääräinen tuottajahinta EU:ssa oli toukokuussa 31,5 senttiä litralta, mutta EU:n komission mukaan hinnat ovat kesän aikana kääntyneet jälleen nousuun.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
