Venäjä puskee maidon viejämaaksi Putinin käskyllä ja eurooppalaisilla hiehoilla
Bloombergin mukaan Venäjä pumppaa tällä hetkellä anteliaasti rahaa maatalouteen saavuttaakseen tavoitteensa.Venäjä on ostanut kuluvana vuonna tähän mennessä Euroopasta 45 000 hiehoa, kertoo uutistoimisto Bloomberg.
Näillä näkymin lypsykarja hiehojen hankinta ulkomailta Venäjälle on tänä vuonna ennätyksellistä. Bloombergin mukaan lukemat tuplaantuvat vuoteen 2016 verrattuna. Venäjä on nyt suurin lehmien tuoja EU:sta.
Maan presidentin Vladimir Putinin tavoitteena on vähentää Venäjän riippuvuutta ruokatuonnista ja modernisoida maan maitotalous.
Taustalla on Venäjän länsimaille asettamat ruokavientiä koskevat vastapakotteet vuodelta 2014, jolloin Venäjä miehitti Ukrainalle kuuluvan Krimin ja muun muassa EU asetti Venäjää koskevia talouspakotteita.
Venäjän ensimmäisenä tavoitteena on muuttaa maa maidon suurtuojasta omavaraiseksi. Sen jälkeen tavoite on alkaa tuottaa maitoa vientiin suurille markkinoille Kiinaan.
Vientitähtäimessä ovat myös muut Aasian maat sekä varakkaat öljyvaltiot.
Venäjällä on vielä matkaa tavoitteisiinsa olla moderni maidontuotantomaa, arvioivat useat asiantuntijat. Lehmien keskituotos on merkittävästi alempi kuin Euroopassa tai Yhdysvalloissa.
Lisäksi monet tuottajat ottavat hyvin hitaasti uusia tuotantotapoja käyttöön ja edelleen lähes kolmannes maan maidontuotannosta perustuu niin sanottujen takapihalehmien tuotokseen.
Bloombergin mukaan Venäjä pumppaa tällä hetkellä anteliaasti rahaa maatalouteen saavuttaakseen tavoitteensa.
Maatiloille maksetaan tukia, myönnetään alennuksia lainoihin sekä maksetaan erilaisia hyvityksiä.
Venäjä on valtiojohtoisilla toimilla päässyt jo omavaraiseksi sian- ja siipikarjanlihassa. Lisäksi se on merkittävä peluri maailman vehnäkaupassa.
Lue myös:
Putin käänsi pakotteet Venäjän voitoksi: "Maataloustuotteidemme vienti on lisääntynyt"
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

