HS-gallup: Valtaosa ei halua valtion rahoittavan Guggenheim-museota
Valtaosa suomalaisista ei halua valtion osallistuvan Guggenheim-museon rahoittamiseen, selviää Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä.
Guggenheimin kulujen maksamista valtion kirstusta haluaa vain kahdeksan prosenttia vastaajista, kun esimerkiksi Helsingin keskustakirjaston rahoittamisen kannalla on 44 prosenttia. Myös kansallisteatterin laajennus ja Helsingin IFK:n puuhaaman monitoimihallin rakentaminen valtion tuella saavat huomattavasti Guggenheimia enemmän kannatusta.
HS-gallupin mukaan noin puolet suomalaisista pitäisi kulttuurin rahoituksen valtion budjetissa ennallaan. Rahoitusta haluaisi vähentää joka neljäs ja lisätä joka viides vastaaja.
Kansalaisten enemmistöä ei kiinnostaa puolueiden suhtautuminen kulttuuriasioihin. Kolmelle neljästä vastaajasta asialla ei ole väliä.
TNS Gallup haastatteli kyselyä varten noin tuhatta suomalaista. Virhemarginaali on kolme prosenttiyksikköä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
