Kevätviljojen orastuminen epätasaista kuivuuden takia – jopa rikkakasvit odottavat sadetta
Sääolosuhteet hankaloittavat viljelijöiden työtä, sillä kuivuus on haitannut erityisesti myöhäiskylvöjen orastumista ja syysviljojen kehitystä.
Kuivuuden vaikutusta viljakasvustoihin voi torjua peltojen kastelujärjestelmillä, kuvassa Center pivot -kastelujärjestelmä siementila Salon pellolla Loimaalla. Kuva: Sanne KatainenProAgrian julkaiseman kasvutilannekatsauksen mukaan ensimmäiset kevätkylvökset ovat itäneet hyvin. Parasta taimettuminen on ollut sokerijuurikkaalla ja kevätöljykasveilla, mutta myös kaura on orastunut hyvin.
Myöhemmin kuivaan maahan kylvetyt viljat ovat orastuneet heikosti. Jos vettä ei pian sada, on kasvuun lähtö ja sitä kautta sato-odotukset tällaisilla pelloilla heikot.
Kuumassa ja kuivassa myös viljojen pensominen jää erittäin vähäiseksi ja kasvustot voivat tulla ennenaikaisesti tähkälle, joka osaltaan alentaa sato-odotusta merkittävästi.
Syysviljojen kunto on keskimäärin tyydyttävä ja ruis alkaakin tulla tähkälle. Etelä-Pohjanmaalla ja Pohjanmaalla ruista jouduttiin rikkomaan paljon talvituhojen ja kasvuston harvuuden vuoksi.
Monin paikoin kuivuuden ja helteiden aiheuttamat ongelmat näkyvät kasvustoissa hitaana kehityksenä ja ravinnepuutoksina.
Lisäksi rikkaruiskutuksia on venytetty, koska kuivassa säässä edes rikkakasvit eivät kasva. Syysöljykasvit, jotka selvisivät talvesta, ovat tyydyttäviä ja kukkivat parhaillaan runsaana.
Erikoiskasveista kumina näyttää tällä hetkellä hyvävoimaiselta, mutta paikoin esiintyi talvituhoja, joita oli etenkin Etelä-Pohjanmaalla. Herne puolestaan on tänäkin keväänä kuivissa olosuhteissa lähtenyt hyvin kasvuun.
Kevätviljoja vaivanneet ohrakirpat ovat syöneet erityisesti ohraa ja vehnää, mutta suurin paine näyttää olevan ohi. Pahin tuholaistilanne on sokerijuurikkaalla ja kevätöljykasveilla, ja erityisesti näillä kasveilla kasvustoja kannattaa tarkkailla ja tehdä tarvittaessa torjunta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







