Karri Kunnas Boreal-kasvinjalostuksen toimitusjohtajaksi
Borealin nykyinen toimitusjohtaja Markku Äijälä jää eläkkeelle.
Työmme luo perustan kasvulle, kannattavalle viljelylle ja puhtaille kotimaisille elintarvikkeille, Karri Kunnas sanoo. Kuva: Boreal KasvinjalostusBoreal-kasvinjalostuksen uudeksi toimitusjohtajaksi on valittu maa- ja metsätaloustieteiden sekä kauppatieteiden maisteri Karri Kunnas. Hän seuraa tehtävässä Markku Äijälää, joka jää eläkkeelle.
Kunnas on toiminut aiemmin toimitusjohtajan tehtävissä elintarvikealan asiantuntijaorganisaatio Foodwest oy:ssä sekä leipomoalan yritys Pekan Leipä oy:ssä.
Kunnas on työskennellyt myös maa- ja metsätalousministeriössä sekä Elintarviketeollisuusliitossa, jossa hän toimi muun muassa Vilja-alan yhteistyöryhmän (Vyr) hallituksen puheenjohtajana ja sen sihteeristön esihenkilönä.
”Olen motivoitunut ja ylpeä saadessani ottaa vastuun tästä arvostetusta yrityksestä. Boreal-kasvinjalostus on suomalainen viljelijöiden, siemenkaupan ja teollisuuden kumppani, joka jalostaa monipuolisesti erilaisia peltokasvilajikkeita Suomeen ja vastaaviin kasvuoloihin”, Kunnas sanoo Borealin julkaisemassa tiedotteessa.
”Työmme luo perustan kasvulle, kannattavalle viljelylle ja puhtaille kotimaisille elintarvikkeille.”
Kunnas aloittaa tehtävässään 20. toukokuuta. Ensi vaiheessa hän työskentelee Markku Äijälän kanssa rinnakkain tehtävien sujuvaksi siirtämiseksi. Äijälä siirtyy eläkkeelle elokuun alusta.
“Haluan jo tässä vaiheessa kiittää Markku Äijälää hänen merkittävästä panoksestaan suomalaisen kasvinjalostuksen ja Boreal-kasvinjalostuksen eteen. On hienoa saada Karri Kunnas jatkamaan tätä arvokasta työtä”, toteaa Borealin hallituksen puheenjohtaja Markku Iivonen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






