FAO leikkasi arviotaan maailman vehnäsadosta
YK:n elintarvike- ja maatalousjärjestö FAO laski torstaina ennustettaan maailman vehnäsadon määrästä 5,2 miljoonaa tonnia syyskuun ennustuksestaan. Syynä ovat lähinnä sateiden aiheuttamat satovauriot Argentiinassa.
Maailman viljojen ennustetta järjestö laski kolmella miljoonalla tonnilla 2 489 miljoonaan tonniin. Edellisellä satokaudella maailman kokonaisviljasato oli 2 312 miljoonaa tonnia.
Viime viikon alussa Yhdysvaltain maatalousministeriö Usda heilutti markkinoita nostamalla varastoraportissaan arvioitaan maan maissi- ja soijavarastoista.
Loppuviikon ajan Usdan verkkosivut olivat kiinni, kun valtaosa Yhdysvaltojen virastoista sulkeutui jumiutuneiden budjettineuvottelujen takia. Nähtäväksi jää, pystyykö Usda julkistamaan tällä viikolla raporttiaan maailman viljan tarjonnasta ja kysynnästä. Jos sivut pysyvät pitkään kiinni, voi se vähentää viljan pörssikauppaa, koska Usdan raportit ovat sijoittajille tärkeä tietolähde.
Kotimaassa vehnän hintaan tuli viime viikolla pieniä korotuksia. Mallasohran ja kauran hinnat olivat sen sijaan laskussa.
Luomukauran hintaa Raisio laski 15 euroa tonnilta. Fazer ja Myllyn Paras laskivat suurimokauran hintaa, Kinnusen Mylly rehukauran.
Viljan hinnat ovat nyt noin neljänneksen kevättä alempana.
Hintaromahduksen vuoksi kasvintuotannon asiantuntija Jussi Nurkka Pro Agria Etelä-Suomesta kannustaa viljelijöitä ottamaan markkinariskien hallinnan osaksi tilan arkea.
”Työkalut riskienhallintaan ovat olemassa. Viljelijöiden ja kaupan välisiä sopimusmalleja on hiottu ja erilaisten sopimusmallien kirjo on laaja. Lisäksi pankkien välittämät futuurit, termiinit ja Eurooppaan vielä tuloaan tekevät optiot ovat joustava mahdollisuus.”
Kiinteähintaisten markkinasopimusten määrä viljakaupassa on koko 2000-luvun ollut pieni. Käytännössä lähes koko sato on myyty päivän hintaan, Nurkka toteaa.
TUURE KIVIRANTA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
