Liike Nyt vaatii kansallista ruokasopimusta – Harkimo: "Nyt ei ole aikaa näperrellä kiinteistöverolla"
Kuluttajia Harry Harkimo kehottaa suosimaan kotimaista ruokaa. "Kuluttajat pitää saada sitoutumaan kotimaiseen ruokaan. Vain sitä kautta turvaamme omavaraisuuden ja huoltovarmuuden."
Harry Harkimo muistuttaa, että omavaraisuus ja huoltovarmuus turvataan vain sitouttamalla kuluttajat kotimaiseen ruokaan. Kuva: Jarkko SirkiäLiike Nyt aikoo tehdä kirjallisen kysymyksen ruuan arvonlisäveron alentamisesta. Puolue vaatii muutenkin nopeita ja tuntuvia toimia maataloustuotannon auttamiseksi.
"Nyt pitää tehdä kansallinen ruokasopimus. Hallituksen pitää välittömästi laskea ruoan arvonlisäveroa. Kaupan ja teollisuuden pitää sitoutua siihen, että veroapu siirtyy suoraan tuottajille. Kuluttajien pitää suosia kotimaista ruokaa", sanoo Liike Nytin puheenjohtaja, kansanedustaja Harry Harkimo puolueen tiedotteessa.
Harkimo korostaa, että kyse on kriisiajan huoltovarmuudesta ja omavaraisuudesta.
"Nyt ei ole aikaa näperrellä kiinteistöverolla tai muilla. Nyt pitää saada kotimainen ruokamarkkina toimimaan."
Ruuantuotantoa pitää Harkimon mukaan tukea ruuan arvonlisäveron alentamisella. Nyt ruuan arvonlisävero on Suomessa 14 prosenttia. Liike Nyt laskisi sen 10 prosenttiin tuottajien tukemiseksi.
"EU:n puitteissa ruoan alvin voi laskea viiteen prosenttiin ja monessa EU-maassa se on jo nyt alle 10 prosenttia", tiedotteessa todetaan.
Puolue vaatii myös, että S-ryhmä ja Kesko pitää saada mukaan kansalliseen ruokasopimukseen.
"Niillä on nyt liikaa valtaa ruoan tuottajiin ja teollisuuteen. Alvin alennus ei saa valua kaupan katteisiin", toteaa Harkimo.
Kuluttajia puolue kannustaa valitsemana kotimaisia tuotteita kaupassa.
"Juuri nyt kannattaa ostaa ja syödä kotimaista ruokaa. Kuluttajat pitää saada sitoutumaan kotimaiseen ruokaan. Vain sitä kautta turvaamme omavaraisuuden ja huoltovarmuuden", Harkimo linjaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

