Viljelijöiltä kerätään tietoja glyfosaatin käytöstä
Ilman vertailukelpoisia tilastoja Suomi ei pysty osoittamaan, että kansainvälisesti ottaen kasvinsuojeluaineiden käyttö on meillä varsin maltillista.
Luke kysyy tiedot kasvinsuojeluaineiden käytöstä noin 7 000 maatilalta ja puutarhayritykseltä. Kuva: Uolevi OristoMaa- ja puutarhatalousyrittäjien kannattaa vastata, jos omalle kohdalle osuu kasvinsuojeluaineiden käytön tiedonkeruu. Asialla on Luonnonvarakeskus Luke, joka kerää tietoja noin 7 000 erikokoiselta ja erilaista tuotantoa harjoittavalta maatilalta ja puutarhayritykseltä eri puolilta maata.
Luken kyselyllä kerätään tiedot kasvinsuojeluaineiden käytöstä tärkeimpien viljelykasvien viljelyssä ja lisäksi glyfosaattivalmisteiden käyttötiedot.
Luken tiedonkeruu antaa lisätietoa kasvinsuojeluaineiden maatalouskäytöstä. Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes julkaisee vuosittain kasvinsuojeluaineiden myyntitilastot. Ne eivät kerro, miten suuri osa kasvinsuojeluaineista käytetään maataloudessa ja miten maatalouskäyttö jakautuu eri viljelykasveille.
Keruuseen valituille tiloille asiasta kerrotaan kirjeitse, sähköpostitse ja tekstiviestein. Sähköiseen kyselyyn kirjaudutaan kirjeen saaneen henkilön pankkitunnuksella tai mobiilivarmenteella. Toisen henkilön voi valtuuttaa Suomi.fi-palvelussa vastaamaan puolestaan kyselyyn.
Kyselyyn vastataan 16. helmikuuta mennessä. Mikäli ei pysty vastaamaan sähköisesti, puhelinhaastattelija soittaa helmi–maaliskuussa. Samoin puhelun saavat muutkin, joiden vastaus ei ole ajoissa perillä.
Tietojen antaminen tilastoon on lakisääteistä. Velvollisuus perustuu ruoka- ja luonnonvaratilastoista annettuun lakiin.
Osa tiedoista Luke saa kuluvan talven aikana Ruokavirastolle tehtävän syysilmoituksen kautta.
Tilaston julkistetaan marraskuussa 2025.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







