”Varmista osoite syksyn sadolle”
MTK:n viljavaliokunta keskusteli tiistain kokouksessaan viljan markkinatilanteesta, tulevan kesän viljelysuunnitelmista ja tekeillä olevasta tukiratkaisusta.
Moni vilja-alan toimija on ilmoittanut, ettei ensi satokaudella osta sopimusten ulkopuolista satoa. Valiokunta muistuttaakin viljelijöitä varmistamaan sopimuksin osoitteen sadolleen.
Tilojen välistä viljakauppaa ei pidä unohtaa. Kotieläin- ja viljatila voivat sopia jo nyt, mitä ja minkä laatuista satoa eläimille tuotetaan.
Viljan tämänhetkisiä markkinahintoja luonnehdittiin heikoiksi, jopa surkeiksi. Esimerkiksi kauran hinta on laskenut lähelle polttoarvoa, vaikka laadukkaan sadon tuottamiseksi on tehty isot rahalliset panostukset.
”Näillä hinnoilla alkaa olla aika lähellä, että valiokunta suosittelee hömppäheinien viljelyä”, keskustelussa todettiin.
Ensi kesän viljelysuunnitelmia tehdään parhaillaan, ja ne elävät markkinatilanteen mukaan.
Viljavaliokunta kaipaa teollisuudelta ja kaupalta selkeitä signaaleja siitä, mitä ne haluavat viljeltäväksi.
Toimivin signaali on hinta, valiokunnan jäsenet totesivat. Markkinahintojen halutaan kipuavan Keski-Euroopan tasolle.
Ensi syksyn sadon hinnan kiinnittäneitä ei valiokunnasta löytynyt kuin yksi. Se kertoo selvää kieltä tyytymättömyydestä hintanoteerauksiin.
Vain öljykasveilla markkinahinta on kehittynyt hyvään suuntaan.
Viljakauppiailta toivotaan aktiivisuutta uusien vientikohteiden etsimisessä. Viennin pitäisi olla suunnitelmallista, ei vain ylijäämien purkua.
Valiokunta keskusteli myös tekeillä olevasta tukiratkaisusta. Koska rahaa on jaossa vähän, kaikki ovat häviäjiä, keskustelussa todettiin. Valiokunta toivoo kuitenkin oikeudenmukaista ja tasapainoista tukiratkaisua.
SATU LEHTONEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
