Mavi ohjeistaa rankkasateista kärsineitä
Paikalliset rankkasateet ovat aiheuttaneet ongelmia pelloilla. Maaseutuvirasto Mavi antoi tiistaina ohjeet, miten eri tilanteissa pitää toimia.Viimeinen kylvöpäivä on 30.6. Kasvulohkolomakkeelle voi tehdä muutoksia 16.6. saakka.
Yksittäisten lohkojen tuet perutaan lomakkeella 145, jos ilmoitettua kasvia ei ole kylvetty 30.6. mennessä.
Ylivoimaiseen esteeseen voi vedota, jos kylvämätön ala on merkittävä osa maatalousmaasta. Tällöin kylvämättömille alueille voidaan maksaa tuki haetun mukaan.
Lohkoja ei ole vielä kylvetty
Jos lohkolle ei voi kylvää ilmoitettua kasvia 30.6. mennessä, viljelijä voi vedota ylivoimaiseen esteeseen.
Este pitää todistaa toimittamalla kirjallinen ilmoitus kunnan maaseutuelinkeinoviranomaiselle. Se tehdään kymmenen työpäivän kuluessa siitä, kun viljelyn mahdottomuus on todettu, kuitenkin viimeistään 30.6.
Kylvettiin, mutta ei itänyt
Jos kylvetty siemen on mädäntynyt märkään maahan, on ensimmäinen vaihtoehto kylvää samaa kasvia uudestaan.
Kasvi voidaan myös vaihtaa toiseksi, luonnonhoitopelloksi, viherlannoitusnurmeksi tai avokesannoksi. Muutoksesta ilmoitetaan kunnan maaseutuelinkeinoviranomaiselle lomakkeella 117 viimeistään 16.6.
Jos uuden kasvin suurin sallittu lannoitustaso on suurempi kuin tuhoutuneen, lannoitteita voi antaa erotuksen verran lisää, muuten ei.
Lohkomuistiinpanoihin on kirjattava myös alkuperäinen kasvi ja sen lannoitus sekä uusintakylvön syy. Annettujen typpi- ja fosforilannoitteiden laskenta voidaan tehdä kuitenkin alkuperäisen kasvin mukaisesti.
Jos lohkoja ei voi kylvää ilmoitetun kasvin mukaan viimeiseen kylvöpäivään mennessä, viljelijä voi vedota ylivoimaiseen esteeseen ja ilmoittaa siitä kunnan maaseutuelinkeinoviranomaiselle.
Kasvusto tukehtui veteen
Kokonaan tuhoutuneilla lohkoilla toimitaan samoin kuin jos siemen ei ole itänyt.
Jos kasvulohkon osa on tuhoutunut tai kasvusto on osittain vahingoittunut koko lohkolla, tuet voidaan maksaa, kunhan pääosalla lohkon pinta-alasta on korjuu- ja markkinakelpoisen sadon tuottava kasvusto.
Jos näin ei ole, lohkosta ei voida maksaa tukea, ellei tuhoaluetta kylvetä uudelleen tai tuhoutuneista alueista muodosteta omaa kasvulohkoa.
Jos lohkoja ei voi kylvää ilmoitetun kasvin mukaan viimeiseen kylvöpäivään mennessä, viljelijä voi vedota ylivoimaiseen esteeseen ja ilmoittaa siitä kunnan maaseutuelinkeinoviranomaiselle. Ilmoitus jätetään kymmenen työpäivän kuluessa. Viljelijän tulee osoittaa, että alueen kylvö ei ole mahdollista 30.6. mennessä.
Jätä satovahinkoilmoitus
Kun kasvusto vahingoittuu, viljelijän tulee jättää satovahinkoilmoitus. Ilmoitus jätetään, vaikka satovahinkokorvausta ei haeta.
Ilmoitus on tehtävä välittömästi vahingon ilmaannuttua kunnan maaseutuelinkeinoviranomaiselle lomakkeella 118.
Tuhoutuneet lohkot on pyrittävä kylvämään uudestaan kylvöajan puitteissa. Jos se onnistuu, ennen 30.6. jätetty satovahinkoilmoitus mitätöityy.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

