Sokerisopimusten teko aikaistuu syksyyn
Sucros Oy ja sokerijuurikkaan viljelijät ovat sopineet viljelysopimusten teon aikaistamisesta. Ennen tammikuussa tehdyt sopimukset tehdään jatkossa jo elo-syyskuussa.
Aikaistus helpottaa viljelijöiden viljelysuunnitelmien tekoa ja muun muassa lannoitteiden hankintaa. Viljelijöille jää myös enemmän aikaa siemenlajikkeiden valintaan ja tilaukseen.
Sucrokselle jää aikataulumuutoksen myötä enemmän aikaa hankkia uusia sopimusviljelijöitä juurikassokerin tuotantoon.
Tällä hetkellä voimassa olevat kaksivuotiset viljelysopimukset on tehty tammikuussa 2012. Ne kattavat viljelyvuodet 2012 ja 2013.
Vuotta 2013 koskevat sopimusvahvistukset toimitetaan viljelijöille jo elokuussa ja aikaa niiden palauttamiseen on syyskuun puoliväliin asti.
Nykyisille sokerijuurikkaan viljelijöille toimitetaan vielä tiedote uudesta aikataulusta heinäkuun aikana.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
