Kahdeksan kiehtovaa maatalous- ja maaseutukohdetta avaavat ovensa Farmarin vierailukohteina
Lempeitä lehmiä, ovelia vuohia, maistuvia marjoja ja vanhoja traktoreita sekä paljon muuta on tarjolla Farmari-näyttelyn vierailukohteissa heinäkuussa.Farmari-maatalousnäyttelyn vierailukohteina on maatiloja ja maaseutukohteita Etelä-Pohjanmaan ja Pohjanmaan alueelta Kurikasta, Kauhavalta, Seinäjoelta, Ilmajoelta sekä Vaasasta.
”On pyritty valitsemaan erilaisia kohteita, joissa pääsee tutustumaan nykyaikaiseen maatalouteen, ihastuttavin matkailukohteisiin ja muuhun monimuotoiseen maaseutuliiketoimintaan”, kertoo tiedotteessa Farmarin näyttelypäällikkö Kirsi Varila.
Kohteista vain Etelä-Pohjanmaan Traktorimuseoon on pääsymaksu.
Farmarin vierailukohteina ovat:
- Alamarttila Oy, sianliha- ja maidontuotanto, biokaasutila, Kurikka. Vierailuaika torstaina 4.7. klo 9–14.
- Annin Marjatarha, marjatarha ja matkailukohde, Kauhava. Vierailuaika torstaina 4.7. ja perjantaina 5.7. klo 10–16.
- Harjulan Maito Oy, yhteisnavetta, Kauhava. Vierailuaika torstaina 4.7. ja perjantaina 5.7 klo 9–14.
- Itämäentalo 1700-luvun lopun pohjalaistalo, Seinäjoki. Vierailuaika torstaina 4.7. ja perjantaina 5.7. klo 10–18 ja lauantaina 6.7. klo 10–17.
- Könnin Maamiesseura, Ilmajoki. Vierailuaika perjantaina 5.7. ja lauantaina 6.7. klo 10–17.
- Pentinmäen vuohitila, Kurikka. Vierailuaika perjantaina 5.7. klo 10–16.
- Etelä-Pohjanmaan Traktorimuseo, Seinäjoki. Vierailuaika to–pe 4.-5.7. klo 10–18, la 6.7. klo 10–17, sisäänpääsymaksu 10 e/hlö.
- Söderfjärdenin viljelyalue ja vesienhallinta, Vaasa. Vierailuaika torstaina 4.7. ja perjantaina 5.7. klo 10-14.
Lisätietoja kohteista www.farmari.net/kavijalle/vierailukohteet
Farmari 2024 -maatalousnäyttely järjestetään Seinäjoella 4.-6.7.2024.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







