Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Suomi pysyy EU:n pakoterintamassa

    Pääministerin mukaan kaikki puheet Suomen irrottautumisesta EU:n yhteisestä ulko- ja turvallisuuspolitiikasta tai pakotteista heikentää maan kansainvälistä asemaa.

    SEINÄJOKI (MT)

    Suomi ei neuvottele Venäjän asettamista pakotteista kahdenvälisesti, kokoomuslähteistä kerrotaan MT:lle.

    Päinvastoin, pääministeri Alexander Stubb (kok.) korosti kokoomusministerien kesäkokouksessa maanantaina Seinäjoella, että Suomi pysyy EU:n rintamassa.

    ”Kaikki puheet siitä, että voisimme jotenkin irrottautua EU:n yhteisestä ulko- ja turvallisuuspolitiikasta tai pakotteista heikentää meidän kansainvälistä asemaamme. Kaikki ei ole kaupan”, Stubb sanoi painottaen länsimaista markkinataloutta ja demokratiaa.

    Hänen mukaansa Suomi ei ole enää ”harmaalla vyöhykkeellä”, kuten kylmän sodan aikana.

    Stubb vetosi myös kansalliseen yhtenäisyyteen sekä taloudessa että politiikassa ja kehotti välttämään ”irtiottoja”. Hän ei maininnut irtiottajia nimeltä, mutta osoitteeksi ei ollut vaikeaa tulkita keskustan Paavo Väyrystä , joka arvosteli samana aamuna Stubbin jyrkkyyttä blogissaan.

    Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini toivoi MT:n haastattelussa reilu viikko sitten, että Suomi voisi neuvotella vastapakotteista kahdenvälisesti.

    Stubb ilmaisi erikseen huolensa Valion tilanteesta sekä poliittisesta herkkyydestä kaikilla EU:n eteläisillä rajoilla.

    ”Lähtökohdat syksyyn ovat erittäin, erittäin vaikeat.”

    Suomi yrittää auttaa elintarvikesektoriaan lykkäämällä keväällä sovittuja 55 miljoonan euron maataloustukein leikkauksia vuodella, hakemalla EU:lta kriisiapua ja etsimällä uusia vientimarkkinoita. Ulkomaankauppaministeri Lenita Toivaka n (kok.) toiveet ovat erityisesti Kiinassa, minne hän aikoo matkata syyskuussa. Suomeen taas tulee tällä viikolla kiinalainen valtuuskunta.

    Orpo vertaa telakoihin

    Maa- ja metsätalousministeri Petteri Orpo (kok.) korosti tuen tarvetta koko elintarvikesektorille. ”Vertaisin tätä telakka- ja teknologiateollisuuteen, joita myös on katsottu kokonaisuutena. Kysymys ei ole mistään maaseudun tulopoliittisesta kysymyksestä eikä ongelma ole itse aiheutettu”, Orpo perusteli tukien tarvetta MT:lle.

    Hallituskumppani SDP:n suhtautuminen selviää Orpon mukaan vasta budjettiriihessä parin viikon kuluttua.

    ”Maidon tuottajahintojen lasku mahdollisesti kymmenellä prosentilla on tosi iso asia tässä kannattavuustilanteessa.”

    Kompensaation suuruudesta Venäjän viennin arvo on Orpon mukaan 400 miljoonaa euroa, mistä neljännes ruokaa ja siitä 90 prosenttia maitotuotteita.

    Toivakan mukaan kysymys on viidestä prosentista Venäjän-viennistä, mutta välillisesti isommasta määrästä tuloja ja työpaikkoja.

    Sekä Stubb että Orpo kehottivat tukemaan suomalaista tuotantoa ostamalla ”hyvää, puhdasta ja terveellistä” kotimaista ruokaa. ”Vetoan suomalaisiin: yksittäiselle kotitaloudelle päätös on pieni, mutta koko ketjulle iso”, Orpo sanoi.

    Ministeri vierailee huomenna tiistaina Valion Seinäjoen tehtaalla.